میکروبیولوژی

انتی بیوگرام (برگرفته از وبلاگ دکتر همایونی مهر)

اریترومایسن ، پنی سیلین ، سولفونامید ، تتراسایکلین ، ونکومایسین و .... جز دسته ای بزرگ از ترکیبات شیمیایی هستند که باعث متوقف کردن رشد باکتریها (باکتریواستاتیک) و یا از بین بردن باکتری ها (باکتریوسیدال) در یک دوز پایین می شوند . در علم میکروب شناسی به این دسته از دارو ها که بروی باکتری ها اثر می گذارند آنتی بیوتیک می گویند . هر دسته از انتی بوتیک ها بر روی باکتری خاصی تاثیر دارد و این دارو ها بر روی ویروس و یا سایر میکروارگانیسم ها تاثیری نخواهند داشت . با این حرفا ، این سوال در ذهن ایجاد می شود که ما از کجا بدانیم چه آنتی بیوتیکی بر روی چه باکتری هایی موثر است ؟ جواب سوال ما تست آنتی بیوگرام است که به صورت روتین در آزمایشگاه های میکروبیولوژِی انجام می گیرد . این تست به ما نشان می دهد که کدام یک از آنتی بیوتیک ها بر روی میکروب ما موثر است . همانطور که می دانید نمونه های گرفته شده برای بخش میکروبیولوژِی متفاوت هستند . اما نمونه ها هر چی که باشند (خون ، مایع مغزی-نخائی ، مدفوع ، ادرار ، خلط و..) در آخر معمولا آنتی بیوگرام می شوند تا داروی موثر تجویز شود . در واقع باید بگوئیم که در عفونت های میکروبی آزمایشگاه دارو را تجویز می کند نه پزشک ... در این پست تقریبا هیچ نکته ای را قلم ننداختم و فکر کنم کامل است . منتظر نظرات شما هستم .

خلاصه ای از پروسه آنتی بیوگرام دیسک دیفیوژن

بعد از کشت نمونه دریافتی در محیط کشت مناسب ، اگر شرایط مناسب باشد و باکتری در نمونه ما باشد ، باکتری موجود در نمونه رشد خواهد کرد . بعد از رشد باکتری ، از ان لام (مقداری نمونه + سرم فیزیولوژِی) تهیه می کنیم و رنگ آمیزی گرم انجام می دهیم . اگر باکتری ایزوله ما ، جز باکتری های پاتوژن باشد ، باید تست آنتی بیوگرام را انجام دهیم . مقداری از نمونه را برداشته و در محیط کشت آنتی بیوگرام کشت می دهیم ، سپس دیسک های آنتی بیوگرامی را روی محیط کشت گذاشته و جواب را بعد از ۲۴ ساعت برسی کرده و نتایج را گزارش می کنیم .


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ توسط نعیم ملکی
سلام به بچه های گل میکروبیولوژی

دوستانی که آزمایشگاه سلولی رو گرفتن میتونن از این جزوه  استفاده کنن فقط خواهش میکنم منبع  رو ذکر کنید.

گرد آورنده و تایپ : حامد توکلی 

نام استاد:آقای دکتر حبیب الهی

دانلود گزارش کار آزمایشگاه سلولی 

نوشته شده در تاريخ توسط نعیم ملکی

دید کلی

اساس شیمیایی بسیاری از واکنشها در موجودات زنده شناخته شده است. کشف ساختمان دو رشته‌ای دزاکسی ریبونوکلئیک اسید (DNA) ، جزئیات سنتز پروتئین از ژنها ، مشخص شدن ساختمان سه بعدی و مکانیسم فعالیت بسیاری از مولکولهای پروتئینی ، روشن شدن چرخه‌های مرکزی متابولیسم وابسته بهم و مکانیسمهای تبدیل انرژی و گسترش تکنولوژی Recombinant DNA (نوترکیبی DNA) از دستاوردهای برجسته بیوشیمی هستند. امروزه مشخص شده که الگو و اساس مولکولی باعث تنوع موجودات زنده شده است.

تمامی ارگانیسمها از باکتریها مانند اشرشیاکلی تا انسان ، از واحدهای ساختمانی یکسانی که به صورت ماکرومولکولها تجمع می‌یابند، تشکیل یافته‌اند. انتقال اطلاعات ژنتیکی از DNA به ریبونوکلئیک اسید (RNA) و پروتئین در تمامی ارگانیسمها به صورت یکسان صورت می‌گیرد. آدنوزین تری فسفات (ATP) ، فرم عمومی انرژی در سیستمهای بیولوژیکی ، از راههای مشابهی در تمامی جانداران تولید می‌شود.

تاثیر بیوشیمی در کلینیک

مکانیسمهای مولکولی بسیاری از بیماریها ، از قبیل بیماری کم خونی و اختلالات ارثی متابولیسم ، مشخص شده است. اندازه گیری فعالیت آنزیمها در تشخیص کلینیکی ضروری می‌باشد. برای مثال ، سطح بعضی از آنزیمها در سرم نشانگر این است که آیا بیمار اخیرا سکته قلبی کرده است یا نه؟بررسی DNAدر تشخیص ناهنجاریهای ژنتیکی ، بیماریهای عفونی و سرطانها نقش مهمی ایفا می کند. سوشهای باکتریایی حاوی DNA نوترکیب که توسط مهندسی ژنتیک ایجاد شده است، امکان تولید پروتئینهایی مانند انسولین و هورمون رشد را فراهم کرده است. به علاوه ، بیوشیمی اساس علایم داروهای جدید خواهد بود. در کشاورزی نیز از تکنولوژی DNA نوترکیب برای تغییرات ژنتیکی روی ارگانیسمها استفاده می‌شود.

گسترش سریع علم و تکنولوژی بیوشیمی در سالهای اخیر ، محققین را قادر ساخته که به بسیاری از سوالات و اشکالات اساسی در مورد بیولوژی و علم پزشکی جواب بدهند. چگونه یک تخم حاصل از لقاح گامتهای نر و ماده به سلولهای عضلانی ، مغز و کبد تبدیل می‌شود؟ به چه صورت سلولها با همدیگر به صورت یک اندام پیچیده درمی‌آیند؟ چگونه رشد سلولها کنترل می‌شود؟ علت سرطان چیست؟ مکانیسم حافظه کدام است؟ اساس مولکولی اسکیزوفرنی چیست؟

مدلهای مولکولی ساختمان سه بعدی

وقتی ارتباط سه بعدی بیومولکولها و نقش بیولوژیکی آنها را بررسی می‌کنیم، سه نوع مدل اتمی برای نشان دادن ساختمان سه بعدی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مدل فضا پرکن (Space _ Filling)

این نوع مدل ، خیلی واقع بینانه و مصطلح است. اندازه و موقعیت یک اتم در مدل فضا پرکن بوسیله خصوصیات باندها و شعاع پیوندهای واندروالسی مشخص می‌شود. رنگ مدلهای اتم طبق قرارداد مشخص می‌شود.

مدل گوی و میله (ball _ and _ Stick)

این مدل به اندازه مدل فضا پرکن ، دقیق و منطقی نیست. برای اینکه اتمها به صورت کروی نشان داده شده و شعاع آنها کوچکتر از شعاع واندروالسی است.

مدل اسکلتی (Skeletal)

ساده‌ترین مدل مورد استفاده است و تنها شبکه مولکولی را نشان می‌دهد و اتمها به وضوح نشان داده نمی‌شوند. این مدل ، برای نشان دادن ماکرومولکولهای بیولوژیکی از قبیل مولکولهای پروتئینی حاوی چندین هزار اتم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

فضا

در نشان دادن ساختمان مولکولی ، بکار بردن مقیاس اهمیت زیادی دارد. واحد آنگستروم ()، بطور معمول برای اندازه‌گیری طول سطح اتمی مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای مثال ، طول باند C _ C ، مساوی 1،54 آنگستروم می‌باشد. بیومولکولهای کوچک ، از قبیل کربوهیدراتها و اسیدهای آمینه ، بطور تیپیک ، طولشان چند آنگستروم است. ماکرومولکولهای بیولوژیکی ، از قبیل پروتئینها ، 10 برابر بزرگتر هستند. برای مثال ، پروتئین حمل کننده اکسیژن در گلبولهای قرمز یا هموگلوبین ، دارای قطر 65 آنگستروم است. ماکرومولکولهای چند واحدی 10 برابر بزرگتر می‌باشند. ماشینهای سنتز کننده پروتئین در سلولها یا ریبوزومها ، دارای 300 آنگستروم طول هستند. طول اکثر ویروسها در محدوده 100 تا 1000 آنگستروم است. سلولها بطور طبیعی 100 برابر بزرگتر هستند و در حدود میکرومتر (μm) می‌باشند. برای مثال قطر گلبولهای قرمز حدود 7μm است. میکروسکوپ نوری حداقل تا 2000 آنگستروم قابل استفاده است. مثلا میتوکندری را می‌توان با این میکروسکوپ مشاهده کرد. اما اطلاعات در مورد ساختمانهای بیولوژیکی از مولکولهای 1 تا آنگستروم با استفاده از میکروسکوپ الکترونی X-ray بدست آمده است. مولکولهای حیات ثابت می‌باشند.

زمان لازم برای انجام واکنشهای بیوشیمیایی

راکسیونهای شیمیایی در سیستمهای بیولوژیکی به وسیله آنزیمها کاتالیز می‌شوند. آنزیمها سوبستراها را در مدت میلی ثانیه () به محصول تبدیل می‌کنند. سرعت بعضی از آنزیمها حتی سریعتر نیز می‌باشد، مثلا کوتاهتر از چند میکروثانیه (). بسیاری از تغییرات فضایی در ماکرومولکولهای بیولوژیکی به سرعت انجام می‌گیرد. برای مثال ، باز شدن دو رشته هلیکسی DNA از همدیگر که برای همانندسازی و رونویسی ضروری است، یک میکروثانیه طول می‌کشد. جابجایی یک واحد (Domain) از پروتئین با حفظ واحد دیگر ، تنها در چند نانوثانیه () اتفاق می‌افتد. بسیاری از پیوندهای غیر کووالان مابین گروههای مختلف ماکرومولکولی در عرض چند نانوثانیه تشکیل و شکسته می‌شوند. حتی واکنشهای خیلی سریع و غیر قابل اندازه گیری نیز وجود دارد. مشخص شده است که اولین واکنش در عمل دیدن ، تغییر در ساختمان ترکیبات جذب کننده فوتون به نام رودوپسین می‌باشد که در عرض اتفاق می‌افتد.

انرژی

ما بایستی تغییرات انرژی را به حوادث مولکولی ربط دهیم. منبع انرژی برای حیات ، خورشید است. برای مثال ، انرژی فوتون سبز ، حدود 57 کیلوکالری بر مول (Kcal/mol) بوده و ATP ، فرمول عمومی انرژی ، دارای انرژی قابل استفاده به اندازه 12 کیلوکالری بر مول می‌باشد. برعکس ، انرژی متوسط هر ارتعاش آزاد در یک مولکول ، خیلی کم و در حدود 0،6 کیلوکالری بر مول در 25 درجه سانتیگراد می‌باشد. این مقدار انرژی ، خیلی کمتر از آن است که برای تجزیه پیوندهای کووالانسی مورد نیاز است، (برای مثال 83Kcal/mol برای پیوند C _ C). بدین خاطر ، شبکه کووالانسی بیومولکولها در غیاب آنزیمها و انرژی پایدار می‌باشد. از طرف دیگر ، پیوندهای غیر کووالانسی در سیستمهای بیولوژیکی بطور تیپیک دارای چند کیلوکالری انرژی در هر مول می‌باشند. بنابراین انرژی حرارتی برای ساختن و شکستن آنها کافی است. یک واحد جایگزین در انرژی ، ژول می‌باشد که برابر 0،239 کالری است.

ارتباطات قابل بازگشت بیومولکولها

ارتباطات قابل برگشت بیومولکولها از سه نوع پیوند غیر کووالانسی تشکیل شده است. ارتباطات قابل برگشت مولکولی ، مرکز تحرک و جنبش موجود زنده است. نیروهای ضعیف و غیر کووالان نقش کلیدی در رونویسی DNA ، تشکیل ساختمان سه بعدی پروتئینها ، تشخیص اختصاصی سوبستراها بوسیله آنزیمها و کشف مولکولهای سیگنال ایفا می‌کنند. به علاوه ، اکثر مولکولهای بیولوژیکی و پروسه‌های درون مولکولی ، بستگی به پیوندهای غیر کووالانی همانند پیوندهای کووالانی دارند. سه پیوند اصلی غیر کووالان عبارت است از: پیوندهای الکترواستاتیک ، پیوندهای هیدروژنی و پیوندهای واندروالسی آنها از نظر ژئومتری ، قدرت و اختصاصی بودن با هم تفاوت دارند. علاوه از آن ، این پیوندها به مقدار زیادی از طرق مختلف در محلولها تحت تاثیر قرار می‌گیرند.
نوشته شده در تاريخ توسط نعیم ملکی

اطلاعات شخصي:

 نام: حسين                         نام خانوادگي: بصيری

مرتبه علمي : مربی

پست الكترونيكي hosseinbasiri@yahoo.com

تحصيلات:

 1- ليسانس زيست شناسی سلولی و مولکولی گرايش ميكروبيولوژي (1380):

     دانشگاه امام حسين (ع)

2- فوق ليسانس زيست شناسی سلولی و مولکولی (1382) : 

      دنشگاه امام حسين (ع)

3- دكتري زيست شناسی سلولی و مولکولی (1387) :

      دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقيقات تهران

عناوين پايان نامه ها :

1- فوق ليسانس :

Subcoloning, Expression and Purification of SNAP-25 as Botulinum Neurotoxins type A, C and E.

2- دكتري :

Production of IgY in Chicken Egg Yolk Against Helicobacter Pylori Urease Using UreC Recombinant proteins.

زمينه هاي مورد علاقه جهت تحقيق:

ژنتيک پزشکی، ژنتيک مولکولی و زيست شناسی سلولی سرطان

منبع: http://hosseinbasiri.blogfa.com/

نوشته شده در تاريخ توسط نعیم ملکی

مقدمه

دامنه وسیع علم انگل شناسی از ماکرو‌اکولوژیکی تا میکرو‌اکولوژیکی و بیوشیمیایی و بهداشت عمومی ، جغرافیا ، علوم اجتماعی و اقتصادی و علوم مرتبط با آنها را شامل می‌شود. در سالهای اخیر سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده است که شش بیماری مهم انسانی در جهان منتشر است. پنج بیماری از این شش بیماری انگلی است که عبارتند از: شیستوزومیازیس ، مالاریا ، فیلاریازیس ، تریپانوز و میازیس آفریقایی و لیشمانیازیس. بیماری ششم نیز جذام است که عامل باکتریایی دارد.

در نتیجه انگل شناسی پزشکی در بین شاخه‌های علوم پزشکی و دانشمندان علوم پزشکی اهمیت زیادی پیدا کرده است.انگل شناسی از نظر رشد و توسعه علوم بویژه کاربردهای طبی ، دامپزشکی ، کشاورزی و صنایع غذایی اهمیت زیادی دارد. بنابراین روشن است که آشنایی با زندگی انگلی و انگلها ، نه تنها از نقطه نظر رشد و توسعه علوم ، بلکه از نظر کاربردهای عملی آن نیز بسیار مهم است.


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ توسط نعیم ملکی

خون چيست ؟

آيا تا به حال فكر كرده ايد كه اگر زماني سيستم حمل و نقل شهري در محل زندگی شما متوقف شود، چه اتفاقی خواهد افتاد ؟ يا اگر زمانی پليس، آتش نشانی، شهرداري، هلال احمر و ديگر سازمان های امدادی و خدماتي از ادامه انجام وظايف خود باز ايستند، چه پيش خواهد آمد؟ دراين صورت ارزاق و مايحتاج عمومي در جامعه كمياب شده و زباله های شهری روی هم انباشته می گردند؛ و کسی نخواهد بود تا از شما و اموال تان حفاظت نمايد.ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ توسط نعیم ملکی

سرطان

در حالت معمولی تعداد افزایش سلول‌ها کنترل می‌شود(A).ولی در حالت سرطانی ازدیاد سلول‌ها کنترل نمی‌شود
دادگان بیماری‌ها ۲۸۸۴۳
مدلاین پلاس ۰۰۱۲۸۹
سمپ D۰۰۹۳۶۹


ازدیاد سرطانی سلول‌های بافت غده

سَرَطان یا چَنگار[۱] بیماری‌ای است که در آن سلول‌های بدن در یک تومور بدخیم به طور غیر عادی تقسیم و تکثیر می‌شوند و بافت‌های سالم را نابود می‌کنند. سلول‌های سرطانی از سازوکارهای عادی تقسیم و رشد سلول‌ها جدا می‌افتند. علت دقیق این پدیده نامشخص است ولی احتمال دارد عوامل ژنتیکی یا عوامل بیرونی هم‌چون ویروس و مواد سرطانزا موثر باشد.[۲] در یک جاندار سالم، همیشه بین میزان تقسیم سلول، مرگ سلولی و تمایز، یک تعادل وجود دارد.ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ توسط نعیم ملکی


ساختار دی‌ان‌ای

دی‌ان‌ای یک ساختار دو رشته ایی متشکل از ۴ نوکلئوتید است. این نوکلئوتیدها عبارتند از (A) آدنین، (G) گوانین، (C) سیتوسین و تیمین (T). ساختار شیمیایی دی‌ان‌ای به صورت پیوند مشخصی از دو دنباله خطی از این ۴ نوکلئوتید می‌باشد. که این اتصال‌ها فقط به صورت (A-T) , (T-A) , (C-G) , (G-C) وجود دارند.ساختار دی‌ان‌ای

تاریخه کشف ساختار دی‌ان‌ای 

در پایان سده نوزدهم یک بیوشیمی‌دان آلمانی بنام اسوالد اوری نشان داد که اسیدهای نوکلئیک دارای قند، اسید فسفریک و چند باز نیتروژن‌دار می‌باشند. اندکی بعد مشخص شد که قند موجود در اسیدهای نوکلئیک می‌تواند ریبوز یا دئوکسی ریبوز باشد. پس، اسیدهای نوکلئیک به دو دسته DNA (DeoxyriboNucleic Acid) – که قند موجود در آنها دئوکسی ریبوز است – و (RNA RiboNucleic Acid) - که قند موجود در آنها ریبوز است – تقسیم می‌شوند.

در سال ۱۹۴۸ لینوس پاولینگ کشف کرد که بسیاری از مولکول‌های پروتئینی به شکل یک مارپیچ هستند، و کم و بیش شکلی همانند فنر دارند. در سال ۱۹۵۰ نیز اروین شارگاف نشان داد که اگرچه آرایش بازهای موجود در ساختار DNA بسیار گوناگون است، ولی همواره نسبت باز آدنین و باز تیمین موجود در آن با هم برابر است و همین طور نسبت باز سیتوزین با باز گوانین. این دو یافته نقش مهمی را در آشکار شدن ساختار مولکول DNA داشتند. در دهه ۱۹۵۰ همچنان رقابت برای یافتن ساختار DNA ادامه داشت. در دانشگاه کمبریج فرانسیس کریک و جیمز واتسون برپایه کارهای پاولینگ کوشش داشتند تا با ارایه مدل‌های فیزیکی ساختارهای احتمالی ممکن برای DNA را محدود کنند تا سرانجام به ساختار درست دست یابند. گروه دیگری در برگیرنده موریس ویلکینز و رزالین فرانکلین نیز در کالج کینگ لندن همزمان سرگرم مطالعه DNA بود. روش کار این گروه با گروه پیشین متفاوت بود. آنها کوشش داشتند تا با روش آزمایشگاهی به ویژه با بکارگیری تصاویر پراش اشعه X از مولکول DNA، ساختار آن را معین کنند.

در سال ۱۹۵۱، فرانکلین دریافت که DNA با نگرش به میزان نم هوای پیرامون، می‌تواند دو شکل متفاوت داشته باشد و بنابراین نتیجه گیری کرد که بخش فسفات مولکول در سمت بیرونی آن قرار دارد. اندکی بعد او با بکارگیری تصاویر اشعه X فهمید که DNA در حالت «نمناک» از همگی ویژگی‌های یک مارپیچ برخوردار است؛ این احتمال که حالت دیگر مولکول DNA نیز به شکل مارپیچی باشد به ذهن او خطور کرد، ولی نمی‌خواست تا زمانی که شواهد پایانی برای این حدس پیدا کند آن را اعلام نماید. در ژانویه ۱۹۵۳ ویلکینز که از به نتیجه رسیدن تحقیقات ناامید شده بود، نتایج تحقیقات فرانکلین را بدون اطلاع و خوشنودی او، با واتسون در میان گذاشت. واتسون و کریک با بکارگیری این نتایج مدلی بسیار شگفت انگیز را برای ساختار DNA پیشنهاد نمودند. آنها مولکول را به گونه دو زنجیر مارپیچی در برگیرنده نوکلئوتیدها تصور کردند که یکی از آنها بالا می‌رفت و دیگری پایین می‌آمد. کریک که به تازگی یافته‌های شارگاف را هم مطالعه کرده بود کوشش کرد با بکارگیری آنها روش قرار گرفتن بازها را در مولکول DNA مشخص کند. او اظهار کرد که بازها در میانه این مارپیچ دوتایی دو به دو به هم متصل می‌شوند تا فاصله میان دو مارپیچ ثابت بماند. آنها ادعا کردند که هر یک از این دو مارپیچ مولکول DNA می‌تواند به نام قالبی برای ایجاد دیگری بهره گیری شود. در تقسیم سلولی این دو رشته از هم جدا می‌شوند و بر روی هر یک از آنها یک نمونه جدید همانند رشته مقابل پیشین ساخته می‌شود. با این روش بدون اینکه ساختار DNA عوض شود، یک DNA همانند آن فرآوری می‌شود. در اندک مواردی که در این روند خطایی پیش بیاید، گواه «جهش» خواهیم بود. مدل آنها چنان با اطلاعات برآمده از آزمایش‌ها مطابقت داشت که بی درنگ مورد قبول همه واقع شد. کشف ساختار DNA را می‌توان مهمترین یافته زیستی در صد سال گذشته دانست. در سال ۱۹۶۲ واتسون، کریک و ویلکینز موفق به دریافت پاداش نوبل شدند، ولی شوربختانه فرانکلین در گذشته بود.

نوشته شده در تاريخ توسط نعیم ملکی
مقدمه
یاخته‌های واجد هسته مشخص اشکال متنوعی دارند. در جانوران که دیواره یاخته‌ای وجود ندارد، شکل یاخته دائما تغییر می‌کند. اگر به یاخته‌های در زیر میکروسکوپ بنگرید آن را زنده و متحرک خواهید یافت. سیتوپلاسم به هر طرف جاری است میتوکندریها در جریان سیتوپلاسمی غوطه‌ورند. بخشهایی از غشای پلاسمایی به بیرون یا داخل فرورفتگی دارد یا متورم شده است و این حفره‌ها به سمت بیرون یا داخل جدا می‌شوند و لبه‌های منظم تشکیل داده و تغییر شکل می‌دهند. در تمام این تظاهرات گوناگون یاخته‌های جانوری متحرک و زنده‌اند. امروزه مشخص شده است که اشکال متنوع سلولهای یوکاریوتی و نیز حرکات هماهنگ و منظم آنها به دلیل وجود اسکلت سلولی است. به اسکلت سلولی ماهیچه سلولی نیز گفته می‌شوند.

انواع رشته‌های اسکلت سلولی

دانشمندان توانسته‌اند با جداسازی اسکلت سلولی از سایر محتویات سیتوزول نشان دهند که این ساختار از سه نوع رشته‌های پروتئینی تشکیل شده است. ریز لوله‌ها ، ریز رشته‌ها و رشته‌های حد واسط. هر نوع رشته پروتئینی از زیر واحدهای متفاوتی تشکیل شده است و دارای پروتئینهای ضمیمه می‌باشند. پروتئینهای ضمیمه سرنوشت رشته‌ها را تعیین می‌کنند.

عملکرد پروتئینهای ضمیمه

پروتئینهای ضمیمه بعضی از این رشته‌های مختلف را به یکدیگر متصل می‌کنند. بعضی رشته‌ها را به سایر ساختارهای سلولی مثل غشای پلاسمایی وصل می‌کنند. دیگر تعیین کننده تجمع رشته‌ها در نقاط خاصی از سلول هستند و بعضی باعث حرکت مژه‌ها می‌شوند.

تصویر

ریز لوله‌ها

ساختارهایی هستند که در سیتوزول تمام سلولهای یوکاریوتی از آمیب گرفته تا سلول گیاهان و جانوران عالی وجود دارند. گلبولهای قرمز ممکن است استثنا باشند. جزئیات ساختاری ریز لوله‌ها در سلولهای موجودات مختلف بطور شگفت آوری یکسان است. ریز لوله‌ها رشته‌های بلند و توخالی هستند که درازای آنها به حداکثر 200 میکرومتر می‌رسد. قطر خارجی آنها 25 نانومتر و قطر داخلی‌شان 15 نانومتر می‌باشد. هر ریزلوله از 13 رشته به نام پیش رشته تشکیل شده است که به موازات محور طولی ریز لوله قرار گرفته‌اند.

پیش رشته‌ها از دو نوع پروتئین کروی مشابه به نام توبولین آلفا (α) و توبولین بتا (β) تشکیل شده‌اند. تشابه ردیف اسیدهای آمینه این دو توبولین حدود 50 درصد است. در واقع واحد تشکیل دهنده پیش رشته‌ها دایمر βα است و این دایمر نیز اصطلاحا توبولین خوانده می‌شود. در هر پیش رشته توبولین به صورت پشت سر هم یعنی αβ←αβ قرار گرفته‌اند. تنوع ریز لوله‌ها عمدتا به دلیل وجود پروتئینهای ضمیمه متفاوت در آنهاست و این پروتئینهای ضمیمه هستند که خصوصیات ویژه یک ریز لوله‌ها را تعیین می‌کنند.


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ توسط نعیم ملکی

مقدمه

واکنشهای شیمیایی لازم برای تنفس سلولی، تماما درون یاخته و در پایگاههای تنفسی یا میتوکندریها رخ می‌دهند و به پایان می‌رسند. ویژگیهای ساختاری میتوکندری همراه با آنزیمها و کو آنزیمهای موجود در غشای درونی آن نقش بسیار موثری در انجام واکنشهای مرحله به مرحله‌ای تنفس و در نتیجه آزاد شدن تدریجی انرژی شیمیایی مولکولهای آلی کربوهیدراتها و لیپیدها) و تبدیل و بسته بندی آن به صورت انرژی زیستی ATP دارند.

گلوکز طی سه مرحله پیاپی به مولکولهای کوچکتر و سرانجام به ، آب و انرژی به صورت ATP تبدیل می‌گردد. در مرحله اول مولکول آلی به دو مولکول کوچکتر تجزیه می‌شود. در مرحله دوم این مولکولهای کوچکتر کربن خود را به صورت از دست می‌دهند و هیدروژن آزاد می‌کنند و بالاخره در مرحله سوم یا اکسایش نهایی الکترونها و پروتونهای موجود در اتمهای هیدروژن آزاد شده و با عبور از روی یک سری مواد ناقل الکترون ، انرژی خود را رها می‌سازند که این انرژی صرف ساختن ATP می‌گردد.

تاریخچه تنفس سلولی

مطالعه فرایند تنفس و تخمیر با پژوهشهای هانس و بوخنر ، در سال 1897 ، بر روی عصاره مخمر (زیماز) آغاز گردید و برای نخستین بار بطور تجربی اهمیت کاتالیزورهای زیستی و آنزیمها در این فرآیند مورد توجه قرار گرفت. پس از آن در سال 1900 ، ففر و سپس کوستیچف (1927-1922) نشان دادند که این فرایند از دو مرحله متمایز تشکیل یافته است: مرحله اول شامل مرحله بی‌هوازی و تخمیر است که آنزیم‌های این پدیده همگی درون یاخته‌ها وجود دارند. مرحله دوم مرحله استفاده از اکسیژن است که به تجزیه و اکسایش مواد حاصل از مرحله اول می‌انجامد. مطالعات و پژوهشهای بعدی به خوبی موید نظریات کوستیچف است.


img/daneshnameh_up/4/48/res.3.gif

مکانیسم تنفس

اکسایش تنفسی که منجر به تجزیه و اکسیداسیون مولکول آلی (گلوکز) و تبدیل آن به مولکولهای کوچکتر و سرانجام تولید آب ، و انرژی به شکل ATP می‌شود، در طی سه مرحله انجام می‌گیرد:

گلیکولیز

در مرحله اول یا مرحله گلیکولیز سوبسترای اصلی تنفسی که گلوکز است ابتدا به کمک ATP فسفریل دار شده ، تحرک پیدا می‌کند و سپس در طی واکنشهای بعدی این مرحله به دو نیمه سه کربنی اسید پیروویک تجزیه می‌شود. در طی گلیکولیز مقدار بسیار کمی انرژی (2 مولکول ATP) از طریق فسفریلاسیون سوبسترایی تولید می‌شود.


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ توسط نعیم ملکی
بیماری تب مالت یا بروسلوز[۱] به عنوان یکی از مهم‌ترین بیماری‌های مشترک انسان و دام*[۲] محسوب می‌گردد. باکتری بروسلا که ایجاد کننده بیماری است، طیف وسیعی از پستانداران اهلی و وحشی را مبتلا می‌سازد. این بیماری به علت ایجاد سقط جنین در دام، کاهش تولید شیر، عقیمی و نازایی دام‌های مبتلا و همچنین به علت ابتلای انسان به بیماری تب مالت، همواره از دو بعد اقتصادی و بهداشتی مورد توجه قرار می‌گیرد. بروسلوز در حیوانات:

از آنجا تجربه مبارزه با این بیماری تا کنون نشان داده است که کنترل و پیشگیری از این بیماری در انسان تنها با مبارزه و کنترل این بیماری در دام میسر است لذا لازم است که این عامل بیماری اول در بدن دام شناسایی و انواع آن و همچنین سیر و نحوه انتشار آن در بین جمعیت دامی و نهایتا نحوه ارتباط انسان با دام و روشهای پیشگیری از بیماری در دام و سپس روشهای پیشگیری از انتقال احتمالی عامل بیماری از دام به انسان برسی و مطالعه گردد. انواع بروسلا در حیوانات شامل سویه‌هایی بشرح زیر است: 1B.melitensis 2. B.abortus 3. B.suis 4. B.canis 5. B.neotome

تب مالت در انسان


تب مالت از گاو، خوک، گوسفند یا بز آلوده به انسان انتقال می‌یابد اما از انسان به انسان خیر. تب مالت روی اعضای خون‌ساز بدن مانند مغز استخوان، گره‌های لنفاوی، کبد و طحال تاثیر می‌گذارد. تب مالت در دو نوع حادمزمن دیده می‌شود. دوره نهفتگی این بیماری می‌تواند ۵ تا ۶۰ روز باشد (چندین ماه نیز دیده شده‌است). تب مالت در مردان ۲۰ تا ۶۰ ساله شایع‌تر است‌. [۳]. و

مصرف شیر، محصولات لبنی (کره، پنیر) و یا محصولات گوشتی حیوانات آلوده موجب سرایت بیماری به انسان می‌شود. کم‌خونی وخیم یا مشکلات معده و سابقهٔ جراحی آن به دلیل کاهش اسید معده امکان بروز بیماری را بالا می‌برد. اسید معده تا حدودی احتمال ابتلا را کاهش می‌دهد. به طور کلی این بیماری در میان افرادی که با حیوانات زیاد در تماس هستند (کشاورزان، دامداران، قصابان، دامپزشکان) و افرادی که به مناطق آلوده سفر می‌کنند شایع‌تر است[۳].

علایم بیماری

علایم زیر در تب مالت حاد به‌طور ناگهانی ظاهر می‌شوند[۳]
علایم زیر در تب مالت مزمن به تدریج ظاهر می‌شوند[۳]


پیشگیری

تشخیص و درمان

تشخیص قطعی تب مالت با آزمایش خون انجام می‌گیرد و با درمان کامل معمولاً در ۳ تا ۴ هفته بهبودی دیده می‌شود. اطرافیان و اعضای خانواده شخص بیمار که ممکن است از همان غذای آلوده مصرف کرده باشند باید معاینه شده و آزمایش بدهند[۳].

درمان شامل یک دوره استراحت در رختخواب و مصرف آنتی‌بیوتیک است و جدا کردن بیمار از دیگران اغلب لازم نیست. برای مبارزه با عفونت باکتریایی از آنتی‌بیوتیک‌هایی (مانند تتراسیکلین برای حداقل سه هفته) استفاده شده و داروهای کورتیزونی برای کاهش التهاب‌های شدید استفاده می‌شود. برای درد عضلانی نیز از داروهای ضد درد (مُسکن) تجویز می‌شود[۳].

در رژیم غذایی این بیماران معمولاً ابتدا از غذاهای نرم و ساده شروع می‌کنند و به تدریج تنوع و مقدار غذای بیمار را افزایش می‌دهند تا زمانی که به برنامه غذایی عادی برسد. بهتر است از غذاهای پرانرژی و نوشیدنی‌ها[۴]. و مایعات فراوان استفاده کرد


نوشته شده در تاريخ توسط نعیم ملکی
عنوان آزمایش

واکنش دیلز-آلدر، رنگهای آزو-تهیه متیل اورنژ، سیکلوهگزانون اکسیم ، اکسیداسیون الکلها – تهیه سیکلوهگزانون،

هیدرولیز بنزیل – تهیه بنزیلیک اسید، تهیه بنزوئین، اکسایش α – هیدروکسی کتونها(تهیه بنزیل)

آزمایش شماره( 5)

تهیه بنزوئین

1- مکانیسم واکنش را بنویسید.

2- نقش در این واکنش چیست؟

کاتالیزور

3- نقش اتانول در این واکنش چیست؟

حلال بنزآلدهید

محاسبات:

ادامه مطلب


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ توسط نعیم ملکی
 1 : اولين گزارش جداسازي پاروويروس سگ در ايران

 2 : بررسي سرواپيدميولوژيک پاروويروس B19، توكسوپلاسما گوندي و کلاميديا تراکوماتيس در خانمهاي باردار مراجعه كننده به بخش زايمان بيمارستان امام خميني اهواز

 3 : بررسي شيوع آنتي بادي IgG پاروويروس B19 در بيماران هموفيلي مراجعه كننده به مركز بيماري هاي خاص شيراز

 4 : بررسي ميزان شيوع پاروويروس (CPV) در سگ هاي اسهالي، ارجاعي به بيمارستان دامپزشكي اهواز

 5 : بررسي ميزان شيوع عفونت پاروويروس B19 در دختران در شرف ازدواج و بانوان باردار در حين زايمان و نوزادان آنها در شيراز

 6 : سرواپيدميولوژي سرخك، سرخجه و پاروويروس B19 در بيماران داراي بثورات پوستي در استان خوزستان، سال 1381-1380

 7 : شيوع پاروويروس B19 انساني در اهداكنندگان خون به روش الايزا و PCR

 8 : مطالعه دوره دفع ويروس در سگ هاي مبتلا به اسهال پاروويروسي (مقاله كوتاه)

 9 : مقايسه فراواني عفونت هاي سيتومگالوويروس و پاروويروس B19 در مرگ داخل رحمي جنين و حاملگي طبيعي
نوشته شده در تاريخ توسط نعیم ملکی
ایدز سرنام عبارت (به انگلیسی: [۲]AIDS یا Acquired immune deficiency syndrome) به معنی نشانگان نقص ایمنی اکتسابی است. ایدز یک بیماری پیشرونده و قابل پیشگیری[۳][۴] است، این بیماری حاصل تکثیر ویروسی به نام اچ‌آی‌وی در بدن میزبان است [۵] که باعث تخریب جدی دستگاه ایمنی بدن (معروف به نقص ایمنی یا کمبود ایمنی) انسان می‌گردد که خود زمینه‌ساز بروز عفونت‌های موسوم به فرصت طلب است که یک بدن سالم عموماً قادر به مبارزه با آنهاست و در نهایت پیشرفت همین عفونت‌ها منجر به مرگ بیمار می‌گردد به طوری که بیماری سل عامل اصلی مرگ و میر در میان مبتلایان به ایدز در سراسر جهان است[۶].

در سال ۱۹۸۱ هشت مورد وخیم از ابتلا به بیماری کاپوسی سارکوما یکی از انواع خوش‌خیم‌تر سرطان که معمولاً در میان افراد سالمند شایع است، در میان مردان همجنسگرای نیویورک گزارش شد. تقریباً هم‌زمان با این موارد، شمار مبتلایان به یک عفونت ریوی نادر در کالیفرنیا و نیویورک بالا رفت. با این که در آن زمان عامل شیوع ناگهانی این دو بیماری مشخص نشده بود، اما معمولاً از این دو واقعه پزشکی به عنوان آغاز ایدز یاد می‌کنند. در طی یک سال این بیماری بدون نام، گسترش زیادی داشت تا سرانجام در ۱۹۸۲ آن را ایدز نامیدند[۳].

از سال ۱۹۸۸ به منظور افزایش بودجه‌ها و همچنین برای بهبود آگاهی، آموزش و مبارزه با تبعیض‌ها اول دسامبر هر سال (۱۰ آذر) به عنوان روز جهانی ایدز معین شده‌است و هر سال برای این روز شعاری نیز در نظر گرفته می‌شود[۱].

ایدز پدیده‌ای پزشکی-بهداشتی است که ابعاد اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی آن بسیار گسترده است[۴]. در سال ۱۹۹۶ سازمان ملل متحد ایدز را نه تنها به عنوان یک مشکل سلامتی مورد توجه قرار داد بلکه آن را یک مسئله بر سر راه پیشرفت بشری برشمرد[۷]. همچنین در سند استراتژی امنیت ملی ایالات متحده آمریکا (۲۰۰۲) این کشور خود را متعهد به هدایت جهان برای کاهش تلفات هولناک اچ.آی.وی/ایدز دانسته است[۸]. بیش از ۹۰ درصد موارد ابتلاء مربوط به کشورهای جهان سوم و در حال توسعه است. ایدز در حال حاضر چهارمین علت مرگ و میر بشر است که پیش بینی می‌شود تا سال ۲۰۱۰ مقام اول را از آن خود نماید

اچ‌آی‌وی

اچ‌آی‌وی در حین جوانه زدن از یک گویچه سفید خون
بافت خونی هدف اصلی ایدز است.
نوشتار اصلی: اچ‌آی‌وی

یک ویروس به نام اچ‌آی‌وی عامل بروز بیماری ایدز است. هر فرد دچار اچ‌آی‌وی الزاما مبتلا به ایدز نیست بلکه اگر برخی تظاهرات بالینی را بروز دهد مشخص می‌شود به ایدز مبتلا شده‌است. تنها نیمی از افراد مبتلا به اچ-آی-وی در طی ۱۰ سال به مرحله ایدز مبتلا می‌شوند. این زمان در افراد مختلف متفاوت است و به وضعیت سلامتی و عادات فردی افراد بستگی دارد، امروزه برخی داروها نیز به کنترل این روند کمک می‌کنند[۹].

منبع: ویکی پدیا


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ توسط نعیم ملکی
ويروس هرپس سيمپلكس شديداً مسري بوده و باعث بروز اختلالات متعددي مي شود كه مشخصه آنها، تاولهاي كوچك و دردناك بر روي پوست و غشاهاي مخاطي مي باشد كه اكثراً در اطراف لب و يا آلت تناسلي ايجاد مي شود. ويروس هرپسسيمپلكس (تبخال) براثر تماس مستقيم با اين تاولها انتقال مي يابد.
يك بار آلوده شدن به اين ويروس باعث مي گردد كه اين ويروس در عصب ها بصورت مخفي باقي بماند و در هنگام استرس و يا بيماري، دوباره فعال شده و بيمار را دچار تبخال سازد. اين بيماري در افراد مبتلا به ايدز دو دچار كاهش ايمني، بطور شايعتر و شديدتر رخ مي دهد.
دو نوع ويروس هرپس سيمپلكس وجود دارد. هرپس سيمپلكس نوع يك، معمولاً باعث عفونت لبها، دهان و صورت مي شود و هرپس سيمپلكس نوع دو باعث عفونتهايي در آلت تناسلي مي گردد.
اكثر افراد تا هنگام بزرگسالي به ويروس هرپس سيمپلكس نوع يك مبتلا مي شوند. در اكثر موارد، عفونت اوليه باعث هيچگونه علامتي نمي شود. با اينحال بعضي از كودكان ممكن است دچار تاولهايي در داخل دهانشان بشوند. بعد از گرفتاري اوليه به عفونت هرپس سيمپلكس، اين ويروس در سيستم عصبي مخفي شده و هرچند وقت يك بار خود را بصورت تبخال نشان مي دهد.
ويروس هرپس سيمپلكس نوع دو معمولاً از طريق فعاليت جنسي منتقل مي شود و باعث بروز تاولهايي در منطقه تناسلي مي گردد. اين ويروس نيز همانند تبخال ساده صورت، بطور مكرر بروز مي كند.
عفونت هرپس سيمپلكس را مي توان از ظاهر و محل ايجاد تاول ها تشخيص داد. تبخال هاي كوچك و خفيف را معمولاً مي توان به راحتي با مصرف پمادها يا كرمهاي ضد ويروس درمان نمود. با اينحال در صورت بروز هرپس سيمپلكس در منطقه تناسلي يا انواع شديد و عود كننده آن، نياز به درمان با داروهاي ضد ويروسي خوراكي وجود دارد.

نوشته شده در تاريخ توسط نعیم ملکی
 1 : آسپرين خوراكي در پيشگيري از عود ضايعات هرپس دهاني: يك كارآزمايي شاهددار كور تصادفي شده ضربدري

 2 : آنسفاليت هرپسي در حين درمان سركوبگر ايمني براي كوليت اولسروز

 3 : اثر عصاره جلبک سبز گونه Caulerpa sertularioides بر رشد و عفونت زايي ويروس هرپس سيمپلکس تيپ يک انساني در کشت سلولي Vero

 4 : ارزيابي اثر فعاليت ضد ويروسي عصاره پيکر رويشي سرخارگل در کنترل ويروس هرپس سيمپلکس تيپ يک انساني

 5 : ارزيابي واكسن DNA تركيبي حاوي ژن گليكوپروتيين‌هاي نوتركيب B-1 و D-1 ويروس هرپس سيمپلكس تيپ يك

 6 : القاي پاسخ ايمني هومورال عليه ويروس هرپس سيمپلكس تيپ يك با به كارگيري گليكوپروتئين نوتركيب D ويروس در موش هاي BALB/C

 7 : بررسي اثر ضد ويروسي روشهاي مختلف استريليزاسيون و ضد عفوني در لوله هاي داخلي هندپيس هاي دندانپزشکي

 8 : بررسي اثر ضد ويروسي عصاره سير بر روي هرپس سيمپلكس ويروس با استفاده از روش كشت سلولي

 9 : بررسي اثر محلول موضعي سولفات روي در پيشگيري از عفونت هاي راجعه هرپس سيمپلكس

  10 : بررسي اثرات ضد ويروسي بيست و پنج گونه از تيره هاي مختلف گياهان دارويي ايران

 11 : بررسي اثرات ضد ويروسي عصاره گياهي مرزن جوش بر همانند سازي و تكثير ويروس هرپس سيمپلكس تيپ يك در شرايط آزمايشگاهي

 12 : بررسي اثرات ضدويروسي عصاره شيرين بيان بر روي هرپس سيمپلکس ويروس تايپ يك

 13 : بررسي ارتباط ويروس هرپس سيمپلكس تيپ 1 و 2 و آترواسكلروزيس عروق كرونر با ارزيابي آنتي بادي IgG اختصاصي

 14 : بررسي بيماريهاي زمينه اي در بيماران مبتلا به هرپس زوستر بستري شده در مجتمع بيمارستاني امام خميني ( ر ه) طي سالهاي 1371-79

 15 : بررسي تاثير همراهي پلاسميد کد کننده Bax در افزايش کارايي DNA واکسن پلاسميد gB ويروس هرپس سيمپلکس نوع يک

 16 : بررسي تظاهرات چشمي عفونت هرپس سيمپلکس در بيماران مراجعه کننده به کلينيک چشم پزشکي بيمارستان امام خميني (ره) اروميه

 17 : بررسي جلوگيري از توقف سنتز پروتئين و مرگ سلول ميزبان به وسيله يك ژن هرپس سيمپلكس ويروس نوع يك بنام 34.5 ICP در يك كشت سلولي SK-N-SH

 18 : بررسي خاصيت ضد هرپسي عصاره ريشه گياه جعفري مكزيكي عليه ويروس هاي هرپس سيمپلكس تيپ يك و دو انساني در كشت سلول

 19 : بررسي سرمي آلودگي به هرپس ويروس 1 و 4 اسبي در استان چهارمحال بختياري به روش الايزا

 20 : بررسي سرواپيدميولوژي آلودگي با هرپس ويروس تيپ BHV-1) 1) در گاوهاي اهواز

 21 : بررسي عوامل ويروسي (هرپس، ادنوو آنتروويروسها) عفونتهاي قدامي چشمي در مركز آموزشي و درماني فارابي تهران

 21 : بررسي عوامل ويروسي (هرپس، ادنوو آنتروويروسها) عفونتهاي قدامي چشمي در مركز آموزشي و درماني فارابي تهران

 22 : بررسي فراواني حضور پادتن ضد هرپس ويروس 1 گاوي در شير گاوداري هاي اطراف کرج به روش الايزا (مقاله كوتاه)

 23 : بررسي فراواني عفونت هرپس ويروس در كودكان مبتلا به مننگوآنسفاليت آسپتيك كه در بخش كودكان بيمارستان ‌هاي رسول اكرم(ص) و مفيد بستري بودند

 24 : بررسي موارد بروز عفونت ويروس هرپس سيمپلكس در مبتلايان به لوسمي در بخش خون شناسي - انكولوژي بيمارستان امام رضا (ع) مشهد

 25 : بررسي مولکولي فراواني ويروس هرپس سيمپلکس تيپ 2 در استان هاي اصفهان و چهارمحال و بختياري در سال 1388

 26 : بررسي نتايج پيوند قرنيه در مبتلايان به كراتيت هرپسي همراه با درمان پروفيلاكتيك آسيكلووير خوراكي در بيمارستان امام حسين (ع) طي سال هاي 75-1372

 27 : پري كوندريت - كوندريت عفوني اوريكول و همراهي آن با هرپس زوستر و گزارش يك مورد آن

  28 : تشخيص ژن تايميدين کيناز در گانگليون هاي تري ژمينال موش هاي واجد عفونت نهفته ويروس هرپس سيمپلکس تيپ 1

 29 : تشخيص و بررسي نسبت آنسفاليت ناشي از ويروس هرپس سيمپلكس با استفاده از تكنيك PCR در نمونه مايع نخاع بيماران مشكوك به آنسفاليت هرپسي در شهر تهران 79، 1378

 30 : تعيين شيوع كنژنكتيويت هاي چشمي ناشي از ويروسهاي آدنوويروس و هرپس سيمپلكس با استفاده از روش جداسازي در كشت سلول و تكنيك ايمنوفلورسنت مستقيم

 31 : تعيين قرابت فيلوژنتيك قسمتي از ژن gB هرپس ويروس 2 گوسفندي در مناطقي از ايران

 32 : توليد كلون ابراز كننده ژن گليكو پروتيين G ويروس هرپس سيمپلكس تيپ يك انساني

 33 : توليد كلون ابراز كننده ژن گليكوپروتئين (B (gB ويروس هرپس سيمپلكس تيپ 1(HSV-1) به منظور بيان پروتئين در ياخته هاي پستانداران

 34 : توليد يك كلون از ياخته هاي پايدار كليه گوساله و ارزيابي حساسيت آن در برابر ويروس هاي پاراآنفولانزا تيپ سه و هرپس سيمپلكس تيپ يك

 35 : تيتر آنتي بادي عليه هرپس ويروس انساني تيپ-6 در بيماران مبتلا به مولتيپل اسکلروزيس در استان مرکزي

 36 : خالص‌سازي ويروس هرپس‌سيمپلکس تيپ يک به منظور توليد آنتي‌بادي پلي‌کلونال با تيتر بالا عليه اين ويروس

 37 : درمان هرپس تناسلي عود كننده با Imiquimod

 38 : راه اندازي آزمايش الايزا براي تعيين عيار آنتي بادي ضد ويروس هرپس سيمپلکس نوع يک و مقايسه نتايج با روش خنثي سازي ويروس

 39 : زخم هاي دهاني در بيماران در حال شيمي درماني؛ بررسي خصوصيات باليني و ارتباط آنها با ويروس هرپس سيمپلكس گونه يك

 40 : سرو اپيدميولوژي ويروس هرپس سيمپلکس نوع يک در زنان حامله مراجعه کننده به مراکز بهداشتي، درماني کرمانشاه (سال 1383)

 41 : سرواپيدميولوژي آلودگي با ويروس هرپس سيمپلكس در زنان حامله مراجعه كننده به مراكز بهداشتي، درماني كرمانشاه (83-1382)

 42 : سرواپيدميولوژي ويروس هرپس هشت انساني (HIV-8) در اهداكنندگان خون بيماران همودياليزي و افراد HIV مثبت در شهر تهران

 43 : شيوع سرمي آنتي بادي هرپس II در اهدا كنندگان خون (در سال 1380)

 44 : طبقه بندي سطح سرمي آنتي بادي ضد ويروس هرپس (ايمونوگلوبولين جي) در زنان مراجعه كننده به مراكز بهداشتي شهر شيراز - 1382

 45 : ظهور موسينوز پاپولوندولر در محل بهبود يافته بثورات هرپس زوستر: پاسخ ايزوتوپيك

 46 : عفونت توام با ويروسهاي پاپيلوماي انساني(HPV) و هرپس سيمپلكس (HSV) در افراد داراي درجات مختلف نئوپلازي سرويكس

 47 : گزارش تظاهرات دهاني - صورتي عفونت ويروس هرپس سيمپلكس در بيماران مراجعه كننده به بخش بيماريهاي دهان دانشكده دندانپزشكي مشهد و درمانگاه پوست بيمارستان قائم (عج) مشهد

 48 : گزارش يك مورد ترومبوز سينوس هاي وريدي مغز در زمينه انسفاليت هرپسي

 49 : گزارش يك مورد سندرم نكروز حاد دو طرفه شبكيه به دنبال آنسفاليت هرپسي

 50 : گزارش يك مورد شكست اوليه پيوند به همراه علايم سيستميك به دنبال پيوند قرنيه آلوده به ويروس هرپس سيمپلكس

نوشته شده در تاريخ توسط نعیم ملکی
 1 : بررسي اپيدميولوژيك بيماري آمييياز روده اي در روستاهاي مرزي شهرستان سرخس

 2 : بررسي تشخيص آزمايشگاهي ديسانتري آميبي

 3 : بررسي تنوع ژنتيكي انتامبا هيستوليتيكا و انتامبا ديسپار در نمونه بيماران با علايم گوارشي در تهران

 4 : بررسي نتايج درمان يك هفته اي آميبيازيس حاد روده اي با مجموع قرص مترونيدازول و يدوكينول

 5 : تشخيص سرولوژيكي آميبيازيس به روش الايزا در انسان

 6 : جداسازي آميب‌هاي آزادزي بيماريزا (نگلريا و آگانتاموبا) از آب و خاك حاشيه رودخانه‌ها و درياچه‌هاي مناطق مختلف كازرون

 7 : داروهاي گياهي 5 ضد تك ياخته شايع

 8 : فراواني آميب هيستوليتيکا در کودکان مبتلا به اسهال خوني (بيمارستان کودکان اميرکلا، 85-1384)

 9 : گزارش يک مورد بيمار هنوخ شوئن لاين همراه با آنتامبا هيستوليتکا

 10 : مشكلات آميبياز و تشخيص آزمايشگاهي آن

 11 : مقايسه تيتر آنتي بادي عليه آميبياز در مبتلايان به انتامبا ديسپار و افراد سالم

 12 : ممانعت از اتصال فاگوزوم – ليزوزوم توسط لژيونلا پنوموفيلا در داخل آميب آزاد

منبع:sid.ir

نوشته شده در تاريخ توسط نعیم ملکی
 

شرح بیماری


بیماری‌ لایم‌ یک‌ اختلال‌ التهابی‌ که‌ خصوصیات‌ آن‌ عبارت‌ است‌ از یک‌ بثور پوستی‌ که‌ به‌ دنبال‌ آن‌ پس‌ از هفته‌ها تا ماه‌ها علایم‌ مربوط‌ به‌ دستگاه‌ عصبی‌ مرکزی‌، دستگاه‌ قلب‌ و عروق‌ و مفاصل‌ ظاهر می‌گردد. اکثر افراد مبتلا به‌ بیماری‌ لایم‌ دچار ناخوشی‌ شدید نیستند. این‌ عارضه‌ می‌تواند یک‌ بیماری‌ خودمحدودشونده‌ بوده‌ و بدون‌ درمان‌ برطرف‌ شود.
نام‌ بیماری‌ لایم‌ برگرفته‌ از محلی‌ است‌ که‌ اولین‌ بار این‌ بیماری‌ در آنجا توصیف‌ شد. این‌ بیماری‌ در کودکان‌ اغلب‌ با
آرتریت روماتویید جوانان اشتباه‌ می‌شود. بیماری‌ لایم‌ هنوز یک‌ بیماری‌ ناشایع‌ است‌.

علایم‌ شایع‌


 • یک‌ برآمدگی‌ پوستی‌ کوچک‌ قرمز (پاپول‌) بر روی‌ پوست‌ ران‌، باسن‌ یا زیر بغل‌ که‌ تا اندازه‌ 50 سانتی‌متر رشد کرده‌ و معمولاً رشد آن‌ با پاک‌ شدن‌ قسمت‌ مرکزی‌ ضایعه‌ همراه‌ است‌. این‌ ضایعه‌ ممکن‌ است‌ به‌ صورت‌ متعدد ظاهر شود.
 • در مراحل‌ بعد (بروز هریک‌ از موارد زیر):
 • درد و ناراحتی‌ عضلانی‌
 • خستگی‌ و خواب‌آلودگی‌
 • تب‌ و لرز
 • نقص‌ گردنی‌ همراه‌ سردرد
 • درد پشت‌
 • تهوع‌ و استفراغ‌
 • گلودرد
 • بزرگی‌ طحال یا غدد لنفاوی
 • درد مفصلی‌ مهاجر، که‌ نهایتاً با قرمزی‌ و گرمی‌ مفصل‌ همراه‌ است‌.
 • بزرگی‌ قلب‌ و اختلالات‌ ریتم‌ قلب‌

علل‌


عفونت با یک‌ اسپیروکت (نوعی‌ باکتری‌)، به‌ نام‌ بورلیا بورگدورفری ، که‌ در اثر گزش‌ کنه‌ گوزن به‌ انسان‌ منتقل‌ می‌شود. بسیاری‌ بیماران‌ گزش‌ کنه‌ در محل‌ ایجاد ضایعه‌ را سه‌ روز تا چهار هفته‌ قبل‌ از پیدایش‌ ضایعه‌ پوستی‌ گزارش‌ می‌کنند.

عوامل تشدید کننده بیماری


جاهایی‌ که‌ کنه ها در آنجا فراوانند، نظیر علفزار یا بوته‌زار

پیشگیری‌


 • استفاده‌ از لباس‌های‌ محافظ‌ دارای‌ یقه‌ و سرآستین‌ تنگ‌
 • استفاده‌ از ترکیبات‌ مؤثر دفع‌کننده‌ حشرات‌ نظیر دی‌ای‌ای‌تی‌ 100% در نواحی‌ دارای‌ کنه‌
 • برای‌ سگ و گربه خانگی‌ خود از گردن‌بندهای‌ حاوی‌ مواد دفع‌کننده‌ کنه‌ استفاده‌ کنید.
 • بررسی‌ دقیق‌ پوست‌ و برداشتن‌ کنه های‌ یافت‌ شده‌ در سطح‌ پوست.

عواقب‌ موردانتظار


ضایعه‌ پوستی‌ در برخی‌ بیماران‌ با درمان‌ در عرض‌ ده‌ روز قابل‌ علاج‌ بوده‌ و این‌ درمان‌ ممکن‌ است‌ از بروز سایر علایم‌ جلوگیری‌ کند. در غیر این‌ صورت‌، علایم‌ مفصلی‌ و علایم‌ مربوط‌ به‌ دستگاه‌ عصبی‌ مرکزی‌ و دستگاه‌ قلبی‌ عروقی‌ معمولاً به‌ آهستگی‌ در عرض‌ 3-2 سال‌ بطرف‌ می‌گردند. علایم‌ اغلب‌ پس‌ از چند سال‌، بدون‌ گزش‌ مجدد کنه‌، عود می‌کنند.

عوارض‌ احتمالی‌


 • نارسایی احتقانی قلب
 • تغییر شکل‌ دایمی‌ مفصل‌
 • آسیب‌ مغزی‌ دایمی‌ (نادر)
 • اختلال‌ اعصاب‌ خارج‌ مغزی‌ (نوروپاتی‌ محیطی‌)

درمان‌اصول‌ کلی‌


 • انجام‌ آزمایش‌های‌ خون‌ و نمونه‌برداری‌ پوست (گاهی‌) جهت‌ تشخیص‌
 • درمان‌ زودرس‌ در پیشگیری‌ آسیب‌ عصبی‌ و ایجاد آسیب‌های‌ عصبی‌ برگشت‌ناپذیر اهمیت‌ دارد.
 • استفاده‌ از چوب‌ زیربغل‌ در راه‌ رفتن‌ برای‌ برداشتن‌ وزن‌ از روی‌ مفاصل‌ مبتلا در صورت‌ لزوم‌
 • کمپرس گرم برای‌ کاهش‌ درد مفصلی‌ با حمام‌ داغ‌، یا استفاده‌ از کیسه‌های‌ گرم‌کننده‌، لامپ‌های‌ گرمازا یا درمان‌ با قرارگیری‌ در معرض‌ جریان‌های‌ گردابی‌.

داروهافعالیت در زمان ابتلا به این بیماری


تا برطرف‌ شدن‌ علایم‌ التهاب‌ فعال‌ در بستر استراحت‌ کنید. سپس‌ فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری طبیعی‌ خود را به‌ تدریج‌ از سر گیرید.

رژیم‌ غذایی‌


رژیم‌ خاصی‌ نیاز نیست‌.

درچه شرایطی باید به پزشک مراجعه نمود؟


 • اگر شما یا یکی‌ از اعضای‌ خانواده‌ تان دارای‌ علایم‌ بیماری‌ لایم‌ باشید.
 • اگر دچار علایم ‌ جدید و غیرقابل توجیه‌ شده اید‌. داروهای‌ تجویزی‌ ممکن‌ است‌ با عوارض‌ جانبی‌ همراه‌ باشند.

منبع: www.irteb.com
نوشته شده در تاريخ توسط نعیم ملکی
1 : اثر ماست غني شده با بيفيدوباکتريوم بيفيدوم يا لاکتوباسيلوس اسيدوفيلوس بر متابوليت هاي چربي و فلور ميکروبي روده در افراد سالم

2 : بررسي آثار مهار کنندگي پروپيوتيک ها بر هليکوباکترپيلوري به روش کشت مخلوط

 3 : بررسي آزمايشگاهي اثر ضد باکتريايي عصاره هيدروالکلي مريم گلي و بومادران بر ميکروارگانيسم هاي پوسيدگي زا

4 : بررسي اثر شير سويا بر زنده ماندن باکتري هاي لاکتوباسيلوس اسيدوفيلوس و ويژگي هاي فيزيکوشيميايي و ارگانولپتيکي ماست پروبايوتيک

5 : بررسي اثر قرص لاکتوباسيلوس اسيدوفيلوس در درمان يبوست عادتي در بالغين مراجعه کننده به درمانگاه گوارش بيمارستان قائم مشهد (مطالعه پايلوت)

 6 : بررسي اثرات بازدارندگي لاکتوباسيلوس کازئي – کازئي بر رشد هليکوباکترپيلوري

 7 : بررسي تاثير آزمايشگاهي عسل بر كانديدا آلبيكانس و لاکتوباسيلوس

 8 : بررسي تاثير لاکتوباسيل هاي جداشده از مواد غذايي بر هليکوباکترپيلوري

 9 : بررسي خصوصيات پروبيوتيکي لاکتوباسيلوس هاي جداسازي شده از محصولات لبني تخميري ليقوان

 10 : بررسي فعاليت لاکتوباسيل‌هاي موجود در محصولات لبني محلي استان فارس در جذب و حذف کلسترول

 11 : تاثير باكتري پروبيوتيك لاكتوباسيلوس اسيدوفيلوس 5- La بر ويژگي هاي ميكروبيولوژيك، خواص حسي و پايداري بافتي دوغ پروبيوتيك طي نگهداري يخچالي

 12 : تاثير پروبيوتيک لاکتوباسيلوس فرمنتوم بر اتصال استرپتوکوک هاي دهاني در شرايط آزمايشگاه

 13 : تاثير لاکتوباسيلوس رامنوسوس GG در مهار کلونيزاسيون انتروکوکوس فکاليس مقاوم به ونکومايسين در موش

 14 : تاثير مصرف شير حاوي لاکتوباسيلوس کازيي بر افزايش وزن و الگوي ليپيدي سرم رت هاي تغذيه شده با غذاي پرچرب

 15 : تلخي زدايي از بتا - کازئين هيدروليز شده و پنير معطر (EMC) توسط X- پروليل داي پپتيديل پپتيداز بدست آمده از لاکتوباسيلوس کازئي زير گونه کازئي LLG

 16 : توانايي آنتاگونيسم لاکتوباسيل هاي مقاوم به اسيد و صفرا جدا شده از محصولات لبني

 17 : شناسايي لاكتو باسيلوسها از فلور طبيعي تعدادي از كودكان ايراني

 18 : فعاليت آنزيم بتاگالاکتوزيداز جدا شده از لاکتوباسيل هاي موجود در شير و پنير

 19 : ماندگاري بيفيدوباکتريوم لاکتيس و لاکتوباسيلوس اسيدوفيلوس در دوغ حاوي عصاره کاکوتي

 20 : مقاومت به اسيد و صفرا در سويه هاي بومي لاکتوباسيلوس جداشده از نمونه هاي مدفوع و سويه هاي پروبيوتيک تجارتي با بکارگيري آزمون هاي مبتني بر رشد و آزمون هاي مبتني بر بقا

 21 : مقايسه استفاده از انواع مختلف خمير ترش در ميزان اسيد فيتيک نان سنتي ايران (لواش)

 22 : مقايسه فعاليت ضد ميکروبي پروپوليس و هيدروکسيد کلسيم بر روي باکتري ‌هاي لاکتوباسيل، انتروکوک فکاليس و پيتواسترپتوکوک و کانديدا آلبيکانس

 23 : مهار گونه هاي مقاوم هليکوباکتر پيلوري جدا شده از بيماران مبتلا به ورم معده با لاکتوباسيلوس اسيدوفيلوس

منبع: مرکز اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی

نوشته شده در تاريخ توسط نعیم ملکی

شرح بیماری

سل‌ عبارت‌ است‌ از یک‌ عفونت‌ باکتریایی‌ مسری‌ حاد یا مزمن‌ که‌ بطور اولیه‌ ریه‌ها را درگیر می‌کند ولی‌ ممکن‌ است‌ به‌ سایر اعضا گسترش‌ یابد. سل‌ دوران‌ کودکی‌ ، معمولا محدود به‌ قسمت‌ میانی‌ ریه‌ها است‌ ولی‌ ممکن‌ است‌ گسترش‌ یافته‌، مننژیت‌ ایجاد کند. سل‌ در بزرگسالان‌ معمولا کلیه‌ و ریه‌ها را درگیر می‌کند. سل‌ زمانی‌ تحت‌ کنترل‌ بود ولی‌ عمدتا به‌ خاطر ایدز ، فقر و سوءمصرف‌ الکل‌ و سایر داروها مجددا ظهور کرده‌ است‌.
عامل بیماری

باکتریهای مایکوباکتریوم ، هوازی بوده ، بدون اسپور ، بی‌حرکت و میله‌ای شکل هستند. اکثر گونه‌های بیماریزا به علت مقاوم اسید بودن تمیز داده می‌شوند در حالی که بسیاری از گونه‌های ساپروفیت گرم مثبت هستند. گرچه گونه‌های زیادی از مایکوباکتریوم در خاک به سر می‌برند دو گونه مهم بیماریزا در انسان عبارت است از: مایکو باکتریوم توبرکلوزیس که عامل بیماری سل است و مایکوباکتریوم لپرا که عامل بیماری جذام است.

محل تاثیر باکتری سل

باکتری سل بیش از همه از راه هوا داخل بدن شده و ریه را مبتلا می‌کند. عضوهای دیگری که پس از ریه بیشتر مورد هجوم این باکتری قرار می‌گیرند استخوانها و مفاصل هستند. روده ، پرده جنب ، پرده صفاق ، عنبیه چشم و پوست نیز می‌توانند به سل مبتلا شوند.

سل پوستی

این بیماری در افرادی که با حیوانات ، ضمایم آنها و یا فراورده های آنها سروکار دارند دیده می‌شود. آغاز بیماری به صورت برجستگیهای سفت و سخت و خشک و شاخی شکل در نواحی مخصوص بدن از جمله پشت دستها یا پاها ، اطراف انگشتان ناحیه اطراف ناخنها و حتی در مخاط دهان هم دیده می‌شود. این برجستگیها شبیه زگیل هستند و اطراف آن قرمز و متورم که پس از ماهها رنگ آن تدریجا بنفش رنگ می‌شود. درمان بیماری با مراجعه به پزشک متخصص و با عمل سوزاندن با سوزن الکتروآگولاسیون و درمان عمومی سل انجام می‌شود. 

سل ریوی

این نوع سل که خطرناک‌ترین و پر شایع‌ترین نوع مسلولیت است در سابق به علت کمبود امکانات بهداشتی و درمانی فراوان‌تر بود ولی امروزه خوشبختانه کاهش یافته است. بروز آن در مراحل اولیه چنان مرموز و مخفی است که فقط به کمک اشعه ایکس قابل رویت و تشخیص است. و با پیشرفت بیماری علایمی مانند سرفه ، تب و خلط خون‌دار دیده می‌شود. با پیشرفت بیماری ممکن است این بیماری به سایر اندامها نیز انتقال یابد. کم شدن وزن ، عرق کردن به هنگام شب و سینه درد از علایم دیگر این بیماری است.

عوامل‌ افزایش‌دهنده‌ خطر

 • افراد بالای‌ 20 سال‌
 • نوزادان‌ و شیرخواران‌
 • بیماری‌ مزمنی‌ که‌ مقاومت‌ را کاهش‌ داده‌ باشد.
 • استفاده‌ از کورتیزون‌ یا داروهای‌ سرکوبگر ایمنی‌. این‌ داروها ممکن‌ است‌ سل‌ غیرفعال‌ را مجددا فعال‌ کنند.
 • شرایط‌ زندگی‌ شلوغ‌ یا غیربهداشتی‌
 • سوءمصرف‌ الکل‌ و دارو
 • ایدز
 • افراد بی‌خانمان‌
 • بیماران‌ خارجی‌ یا پناهندگان‌

پیشگیری‌

 • واکسیناسیون‌ با واکسن ب‌ث‌ژ (گونه‌ای‌ از باکتری‌های‌ ایجادکننده‌ سل‌). این‌ کار ممکن‌ است‌ از عفونت‌ پیشگیری‌ کند یا شدت‌ و مدت‌ عفونت‌ را کاهش‌ دهد.

 • درمان‌ پیشگیرانه‌ به‌ مدت‌ چند ماه‌ با ایزونیازید در صورت‌ مثبت‌ بودن‌ آزمون‌ پوستی‌ توبرکولین. 

آزمایشهای تشخیصی‌

آزمون‌های‌ تشخیصی‌ می‌توانند شامل‌ آزمون‌ پوستی‌ توبرکولین ‌، بررسی‌های‌ آزمایشگاهی‌ خون‌ ، بررسی‌ خلط‌ و رادیوگرافی‌ قفسه‌ سینه‌ باشند. در صورت‌ شک‌ به‌ سایر اختلالات‌ ، کشیدن‌ مایع‌ نخاع‌ ، برونکوسکوپی‌ و بیوپسی‌ از مغز استخوان‌ ممکن‌ است‌ انجام‌ شود. ممکن‌ است‌ جدا کردن‌ یا بستری‌ کردن‌ فرد مبتلا به‌ سل‌ لازم‌ نباشد. این‌ بیماری‌ معمولا قبل‌ از تشخیص‌ گسترش‌ می‌یابد. بیماران‌ احتمالا 10 روز تا 2 هفته‌ پس‌ از درمان‌ غیرعفونی‌ می‌شوند. گاه‌ از شما درخواست‌ می‌شود نمونه‌ خلط‌ 24 ساعته‌ خود را برای‌ بررسی‌ آزمایشگاهی‌ جمع‌ کنید تا مشخص‌ شود که‌ آیا سل‌ همچنان‌ فعال‌ است‌ یا خیر.

داروها

داروهای‌ ضد سل‌ معمولا به‌ مدت‌ 12 - 9 ماه‌. همزمان‌ چند نوع‌ داده‌ می‌شود تا از مقاومت‌ باکتریایی‌ به‌ داروها پیشگیری‌ گردد. سل‌ بطور فزاینده‌ای‌ نسبت‌ به‌ آنتی‌بیوتیک‌های‌ رایج‌ مقاوم‌ شده‌ است‌.

درمان سل با خوراکیهای طبی

 • درمان با سیر: سیر ضد عفونی کننده بسیار قوی است. خوردن سیر و نارگیل کوبیده مخلوط با آب لیموی تازه بسیار موثر است.

 • درمان با گردو: گردو برای درمان سل و بیماری دیابت بسیار مفید است. چون سرشار از ویتامینهای A و B ، آهن و مس است. 50 درصد آن چربی است به همین دلیل برای افراد مسلول و مبتلایان به دیابت تجویز می‌شود.

 • اثرات مفید عسل روی افراد مسلول: در نتیجه تجریبات زیاد مشخص شده است که تعدادی از مسلولین با مصرف مقدار زیاد و مداوم عسل بهبود یافته‌اند.
نوشته شده در تاريخ توسط نعیم ملکی

دید کلی

باکتریها مهمترین و متنوع‌ترین میکروارگانیسمها هستند و تعداد کمی در انسان جانوران و سایر موجودات بیماریزا بوده و بطور کلی بدون فعالیت آنها حیات بر روی زمین مختل می‌گردد. تنها تعداد کمی از باکتریها مانند کلامیدیاها و ریکتزیاها اجبارا انگل داخل سلولی هستند. باکتریها از جنبه‌هایی با یوکاریوتها تفاوت دارند. باکتریها ریبوزومهای 80S ، اندامکهای غشادار مانند هسته ، میتوکندری ، کروموزوم حلقوی بدون پوشش دارند. باکتریها (به غیر از میکوپلاسماها) دارای دیواره سلولی هستند.

بطور یقین موجودات زنده یوکاریوتیک از موجودات زنده باکتری مانند بوجود آمده‌اند و نظر به اینکه باکتریها ساختمان ساده‌ای داشته و می‌توان به آسانی بسیاری از آنها را در شرایط آزمایشگاه کشت داد و تحت کنترل درآورد ، میکروب شناسان مطالعه وسیعی درباره فرآیندهای حیاتی آنها انجام داده‌اند. در این مبحث باکتریهای شایع با تاکید بر انواع بیماریزا در انسان معرفی می‌گردد. 

اسپیروکتها

این باکتریها در آبهای آلوده ، فاضلابها ، خاک و مواد آلی در حال پوسیدن یافت می‌شوند. به شکل فنر پیچیده و متحرک هستند. اندازه آنها از چند میکرون تا 500 میکرون است. سه جنس از اسپیروکتها بیماریزا هستند:

 • تروپونما: شامل گونه تروپونما پالیزم است که این باکتری عامل مولد بیماری سیفلیس می‌باشد.

 • بورلیا: این باکتری عال مولد بیماری تب راجعه می‌باشد.

 • لپتوسپیرا: این باکتری از راه شکافها و زخمهای پوست وارد می‌شود و شایع‌ترین شکل بیماری ، عفونت کلیه است.

کوکوسها و باسیلهای گرم منفی هوازی

جالب‌ترین باکتریها در این گروه انواع متعلق به جنس سودوموناس است یکی از گونه‌های سودوموناس ، سودوموناس آئروجینوزا می‌باشد که این باکتری عفونتهای مجاری ادراری ، عفونتهای زخمی و سوختگیها ، آبسه و مننژیت را ایجاد می‌کند. باکتریهای این گروه قادر به ساختنآنزیمهای متعددی هستند و بدین نحو در تجزیه مواد شیمیایی نظیر حشره کشهایی که به خاک افزوده می‌شوند، کمک می‌کنند. مقاومت این گروه به آنتی بیوتیکها از نظر پزشکی حائز اهمیت است.

باسیلهای گرم منفی بی‌هوازی اختیاری

 

آنتروباکتریاسه

این خانواده شامل گروهی از باکتریهای ساکن روده انسان و سایر جانوران است. جنسهای باکتریهای روده عباتند از: اشیرشیا ، شیگلا ، کلبسیلا ، آنتروباکتر و ... . اشیرشیاکلی یکی از ساکنین اصلی روده بوده و آشناترین میکروبی که پژوهشهای فراوانی بر روی آن صورت گرفته است. سالمونلا یکی از باکتریهای بیماریزا است که یکی از گونه‌های آن مولد بیماری تب تیفوئید می‌باشد. گونه‌های شیگلا عامل اسهال خونی است. کلبسیلا عامل عفونت مجاری تنفسی ذات‌الریه است. سرشیا عامل عفونت ادراری و تنفسی است و آنتروباکتر در عفونتهای مجاری ادراری نقش بر‌عهده دارند.

ویبریوناسه

جنسهای مهم این خانواده شامل ویبریو و آئروموناس می‌باشد. گونه بیماریزا ویبریوکلرا است که عامل بیماری وبا می‌باشد. باکتریهای متعلق به آئروموناس عامل بیماری ذات‌الریه و اختلالات روده می‌باشند.

هموفیلوس

یکی از گونه‌های آن به نام هموفیلوس آنفلوآنزا عامل مننژیت در کودکان و جوانان می‌باشد.

باکتریهای گرم منفی بی‌هوازی

در این گروه دو جنس مهم از نظر پزشکی به نامهای نایسریا و موراگزلا وجود دارد. نایسریا از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و انگل غشاهای مخاطی در انسان بوده و درجه حرارت نزدیک درجه حرارت بدن انسان زندگی می‌کند، گونه‌های بیماریزا شامل باکتری مولد بیماری سوزاک و باکتری مولد مننژیت می‌باشد. باکتریهای جنس موراگزلا در التهاب بافت ملتحمه چشم دخالت دارند.

کوکوسهای گرم منفی بی‌هوازی

این باکتریها اختصاصا به صورت دوتایی ، گاهی تک‌تک ، خوشه‌ای یا زنجیری قرار می‌گیرند. و همگی بدون حرکت و بدون اسپور هستند. باکتریهای متعلق به جنس ویلونلا بخش از میکروفلور طبیعی دهان و پلاک دندانی هستند.

کوکوسهای گرم مثبت

این گروه از باکتریها از نظر پزشکی شامل دو جنس استافیلوکوکوس و استروپتوکوکوس هستند. عده‌ای از باکتریهای استافیلوکوکوس مواد سمی تولید می‌کنند که گویچه‌های قرمز خون و گویچه‌های سفید خون را نابود می‌کنند. چندین نوع عفونت استافیلوکوکی بوسیله گونه استافیلوکوکوس اورائوس ایجاد می‌شود که در ایجاد عفونتهای پوستی ، ذات‌الریه و آبسه‌های مغزی دخالت دارند. استرپتوکوکها در تب زایمان ، تب مخملک ، گلودرد ، تب روماتیسمی و پوسیدگی دندان دخالت دارند.
باسیلها و کوکوسهای اسپوردار

دو جنس مهم اسپوردار باسیلوس و کلسترویدیوم می‌باشند. با‌سیلوس آنتراسیس عامل بیماری سیاه زخم که معمولا در گاو ، گوسفند و اسب بیماری تولید می‌کند، می‌تواند به انسان انتقال پیدا کند. باکتریهای متعلق به جنس کلستریدیوم بی‌هوازی اجباری هستند و بیماریهایی که تولید می‌کنند شامل کزاز و بوتولیسم می‌باشد.

باکتریهای میله‌ای شکل گرم مثبت بدون اسپور

مهمترین این گروه جنس لاکتو باسیلوس می‌باشد. لاکتوباسیلوسها در روده و حفره دهانی زندگی می‌کنند. در دهان این باکتریها نقشی در پوسیدگی دندان به عهده دارند. در صنعت از این باکتریها برای تولید کلم شور ، دوغ و ماست استفاده می‌شود. باکتری بیماریزای متعلق به این گروه "یستریا منوسایتوجنز" است که در تولید آبسه ، انسفالیت و آندوکاردیت ، دخالت دارد.

اکتینومیستها

از جنسهای مهم این گروه می‌توان کورینه باکتریوم ، مایکوباکتریوم ، نوکاردیا ، اکتینومیسس و استرپتومایسس را نام برد.


 • معروفترین و شناخته شده ترین گونه کورینه باکتریوم ، کورینه باکتریوم دیفتریا می‌باشد که عامل بیماری دیفتری می‌باشد.
 • دو گونه مهم مایکوباکتریوم توبرکلوزیسکه عامل سل و مایکوباکتریوم لپرا که عامل جذام می‌باشد.
 • گونه‌های متعلق به نوکاردیا در عفونتهای ریوی و عفونت مخرب دست و پا دخالت دارند.

ریکتیساها

این گروه شامل ریکتسیا و کلامیدیا می‌باشند. این دسته از باکتریها ، انگلهای درون سلولی اجباری هستند که فقط در درون سلول میزبان قادر به تولید مثل هستند و از این لحاظ به ویروسها شباهت دارند. یکی از بیماریهایی که عامل مولد آن ریکتسیا می‌باشد، تیفوس است که بوسیه شپش منتقل می‌شود ، گونه‌هایی از کلامیدیاها موجب کوری در انسان می‌شوند.
مایکوپلاسما

مایکوپلاسما باکتریهای فاقد دیواره سلولی هستند. مهمترین گونه بیماریزا در انسان مایکوپلاسما نومونیا است که عامل ذات‌الریه ابتدایی آتیپیک می‌باشد. این بیماری در بخش فوقانی دستگاه تنفس و ندرتا مانند سایر ذات‌الریه‌ها ، عارض می‌شود.

منبع:دانشنامه رشد

نوشته شده در تاريخ توسط نعیم ملکی
فیزیولوژی یکی از مهمترین شاخه‌های بیولوژی است که به مطالعه اعمال حیاتی موجود زنده، اندام‌ها، بافت‌ها، سلول‌ها و عناصر سلول می‌پردازد. برای درک عمیق اعمال حیاتی، سعی می‌گردد که خواص و روابط بین این اعمال و تغییراتشان در محیط های مختلف و یا در شرایط گوناگون موجود زنده مورد بررسی قرار گیرد. فیزیولوژی، تکامل و توسعه این اعمال در یک گونه و در یک موجود زنده و همچنین تغییرات و تطابق آنها با شرایط محیطی متغیر را مورد مطالعه قرار می‌دهد.

فیزیولوژی دانش بررسی نحوه کارکرد اندام‌های مختلف بدن می‌باشد. فیزیولوژی از شاخه‌های زیست‌شناسی که خود به زیرشاخه‌های فیزیولوژی جانوری، فیزیولوژی گیاهی، فیزیولوژی سلولی و فیزیولوژی پزشکی (انسانی)، نوروفیزیولوژی، فیزیولوژی ورزشی و... تقسیم می‌شود. فیزیولوژی همچنین یکی از دانش‌های پایه‌ای در پزشکی است که ارتباط تنگاتنگی با دانش کالبدشناسی دارد.

در فیزیولوژی به بررسی کارکرد اندام‌های مختلف بدن مثلاً وظیفه قلب در بدن، وظیفه مخچه در بدن، وظیفه کلیه در بدن و غیره پرداخته می‌شود.

 

نوشته شده در تاريخ توسط نعیم ملکی

اطلاعات اولیه

ریشه عضوی از گیاه است که معمولا در داخل خاک قرار داشته، املاح محلول و آب را برای تغذیه گیاه از زمین جذب می‌کند. در تعریف ریشه و مقایسه با ساقه ، ریشه فاقد برگ است. فقدان برگ در ریشه البته ارزش اساسی نداشته و نبودن آن نمی‌تواند به ریشه اصالت عضو مستقلی ر ا بدهد. گر چه ریشه نهاندانگان بطور عادی فاقد برگ است، ولی با اثر دادن هورمونها و تغییر محیط کشت می‌تواند تحول یافته و برگدار شود.

ریشه اصلی در گیاهان دو لپه‌ای از رشد ریشه‌چه حاصل شده و بادوام است و تا آخر عمر گیاه باقی می‌ماند. در صورتی که در
گیاهان تک لپه‌ای ریشه اصلی خیلی زود از بین رفته ، ریشه‌های نابجا جانشین آن می‌گردند. ساختمان گیاه متشکل از یک محور است با دو بخش یا دو سیستم ، سیستم Shoot که بخش هوایی محور گیاه را تشکیل می‌دهد. و سیستم Root که بخش زیرزمینی محور گیاه را تشکیل می دهد. Shoot متشکل از ساقه و برگ است.


img/daneshnameh_up/d/d1/root.1.jpgRoot یا ریشه به عنوان اندام جذب و تثبیت گیاه در خاک ، تخصص یافته است. علاوه بر این ، ریشه‌ها در امر ذخیره و انتقال مواد هم مشارکت دارند. بخشی از مواد غذایی که در برگها ساخته می‌شود به ریشه انتقال یافته و در آنجا ذخیره می‌شود و در برخی گیاهان مثل هویج ریشه به عنوان اندام ذخیره تخصص یافته است. ریشه ، آب و کانیهای جذب شده را به بخشهای هوایی گیاه منتقل می‌کند و در گیاهان علفی و چوبی ، منبع هورمونهاست.

سیستمهای ریشه‌ای

سیستم ریشه‌ای راست

اولین ریشه که در جنین دانه ساخته می‌شود. ریشه‌چه ، رادیکال یا Rootlet گفته می‌شود. این ریشه ، ریشه اولیه یا اصلی در بازدانگان و اکثر دو لپه‌ایها می‌باشد. به این نوع ریشه که نسبت به ریشه‌های فرعی درشت‌تر است، سیستم ریشه راست یا Tap root گفته می‌شود. در این گیاهان ریشه اولیه در طول زندگی گیاه ، باقی می‌ماند و تولید ریشه‌های جانبی می‌کند. ریشه‌های درشت رشد ثانویه دارند و جذب مواد از خاک توسط ریشه‌های جوان صورت می‌گیرد. این ریشه‌ها تا عمق زیاد خاک ، نفوذ می‌کنند.

سیستم ریشه‌ای افشان

سیستم ریشه‌ای در گیاهان تک لپه‌ایها و نهانزادان آوندی از نوع نابجا Adventitious. Root می‌باشد. در این گیاهان ریشه اولیه مدت زمان کوتاهی فعالیت دارد، بلافاصله ریشه‌های نابجا از گرههای پایین ساقه ، تولید می‌شوند. این ریشه‌ها تقریبا یک سیستم یکنواخت ، تشکیل می‌دهند که این سیستم ، سیستم ریشه افشان fibrius root System می‌گویند. این ریشه‌ها رشد ثانویه ندارند و معمولا در لایه‌های سطحی زمین نفوذ می‌کنند. و تفاوتی از لحاظ ظاهری بین ریشه‌های اولیه و ثانویه وجود ندارد.img/daneshnameh_up/7/7d/root.2.jpg

ریشه نابجا

اگر ریشه ظاهر شده در گیاه ، حاصل از رشد ریشه‌چه گیاهک نبوده ، یا روی اندامهای دیگر نظیر ساقه ، برگ ، لپه‌ها و حتی پوشش گل پیدا شود، آن را ریشه نابجا می‌گویند. ریشه‌های نابجا مانند ریشه‌های فرعی منشا درونی داشته ، یعنی از تقسیم سلولهای دایره محیطیه یا ریشه‌زا که در مقابل دسته‌های چوبی در استوانه مرکزی قرار دارند، حاصل می‌شوند. فقط در برخی از گیاهان مانند علف چشمه منشاء ریشه‌های نابجا ، خارجی است.

ریشه نابجا ممکن است، کار جذب مواد از زمین را به عهده نداشته باشد. مثلا سبب نگاهداری گیاه به درخت دیگر شده (مانند عشقه) و یا مانند برخی از جنسهای خرما به خار تبدیل شود. بدیهی است، گیاهانی که ریشه نابجا تولید می‌کنند به آسانی می‌توانند به
قلمه زدن تکثیر پیدا کنند. عده کمتری از گیاهان استعداد تولید ریشه‌های نابجا را دارند، مثلا در مخروطیان ریشه نابجا بوجود می‌آید.

قسمتهای مختلف ریشه از لحاظ مورفولوژی

ریشه از لحاظ مورفولوژی در مقایسه با ساقه ، گره و میان گره ندارد و در نتیجه تولید برگ و جوانه نمی‌کند. در ریشه‌های جوان ، منطقه پر از تار دیده می‌شود که منطقه تارهای کشنده نامیده می‌شود، تارها تا نوک ریشه ، ادامه ندارند. انتهای بدون تار کشنده ریشه شامل منطقه نمو طولی ، منطقه تقسیم سلولی و منطقه کلاهک است.

کلاهک

رشد طولی ریشه مانند ساقه ، نزدیک به انتهاست. در حالیکه انتهای shoot توسط فلسهای جوانه و یا برگهای جوان ، محافظت می‌شوند، محاظت انتهای ریشه یک توده سلول پارانشیمی به نام کلاهک (root cap) انجام می‌شود. کلاهک محافظت مریستم انتهایی ریشه را بر عهده دارد. با رشد ریشه ، سلولهای پیکر کلاهک می‌ریزند و این سلولها تشکیل یک پوشش چسبنده در اطراف ریشه می‌دهند و به نفوذ ریشه در خاک کمک می‌کنند.

عمر سلولهای کلاهک کوتاه است (حدود 5 - 9 روز)، سلولهای پیر می‌ریزند و سلولهای جوان توسط
مریستم انتهایی ریشه ساخته می‌شوند. سلولهای کلاهک معمولا نظم خاصی ندارند، ولی در برخی گیاهان ، سلولهای مرکزی یا میانی کلاهک ساختار منظم موسوم به Columena را تشکیل می‌دهد. سلولهای کلاهک ماده چسبنده و آبدار موسوم به موسیژل ترشح می‌کنند که احتمالا وظیفه دیکتیوزومهای دستگاه گلژی این سلولها است.

ماده از پلاسما لک خارج شده و یک محیط کشت خوبی برای
باکتریهای خاک ایجاد می‌کند که با ریشه ارتباط دارند و در امر جذب مواد و املاح به ریشه کمک می‌کنند. کلاهک مرکز دریافت جاذبه زمین است. اگر کلاهک را حذف کنیم، رشد ریشه به طرف پایین نخواهد بود. در مورد کلاهک ، ساختارهای دریافت کننده اثر جاذبه، دانه‌های نشاسته هستند که به دلیل نقش آنها در دریافت جاذبه ، استاتولیت نام دارند. سلولهای حاوی دانه‌های نشاسته ، استاتوسیت نام دارند، که در قسمت مرکزی کلاهک قرار دارند.

منطقه تقسیم سلولی

این منطقه متشکل از پرومریستم و مریستم اولیه است. که در بالای کلاهک قرار دارد. در این منطقه سلولها ، تقسیم می‌شوند. مریستم انتهایی ریشه هم وظیفه تولید سلولهای کلاهک را دارد و هم سلولهای جدید را به پیکر گیاه اضافه می‌کند. مریستم انتهایی ریشه منطقه‌ای به نام منطقه آرام یا خاموش دارد. تعدادی از سلولها در قسمت مرکزی آن ، تقسیم میتوزی کمتری دارند و غیر فعال هستند، این منطقه را منطقه راکد یا quiescent center نام دارد. این سلولها به عنوان سلولهای ذخیره هستند.

منطقه نمو طولی

پس از منطقه تقسیم سلولی ، منطقه نمو طولی قرار دارد. در این منطقه ، سلولها سریعا رشد می‌کنند. طول آنها افزایش می‌یابد و گاهی ده برابر اولیه می‌شود. طول این منطقه در حدود 1 - 10 میلیمتر است. رشد طولی ریشه‌ها به علت رشد طولی سلولهای موجود در این منطقه است. به این منطقه ، منطقه تمایز هم گفته می‌شود.

منطقه بلوغ

بالای منطقه طولی ، منطقه بلوغ قرار دارد که به منطقه تارهای کشنده موسوم است. در این منطقه برخی از بافتها ، بالغ شده‌اند. از جمله اپیدرم یا بشره ریشه که تولید تارهای کشنده را کرده است.

منطقه بافتهای اولیه

بالای منطقه تارهای کشنده ، منطقه بافتهای اولیه است. که همه بافتها در این منطقه بالغ شده‌اند. ریشه‌های ثانویه فرعی در این منطقه از لایه ریشه‌زا ، تشکیل می‌شوند و در ریشه‌های دارای رشد ثانویه ، مریستمهای جانبی در بین بافتهای اولیه ، تشکیل می‌شوند.

ریشه‌ها ، متناسب با اعمال و کاری که انجام می‌دهند، ممکن است تغییراتی حاصل کنند که به برخی از آنها اشاره می‌کنیم.
img/daneshnameh_up/6/60/tuber.JPG
ریشه غده‌ای
ریشه غده‌ای

در این ریشه‌ها ، ریشه اصلی و فرعی ، پس از آنکه رشد معمولی خود را تمام کردند. رشد راسی آنها متوقف شده ، در بافتهای آنها مواد ذخیره‌ای ، متراکم و انباشته می‌گردد. ریشه‌های غده‌ای از ساقه‌های غده‌ای مانند غده سیب زمینی ، به علت نداشتن جوانه به خوبی متمایز هستند. شکل کلی ریشه‌های غده‌ای تقریبا دوک مانند است، ولی ممکن است کروی یا تخم مرغی شکل نیز بشوند. بهترین نمونه مورد مثال در غده‌های ریشه‌ای ، غده کوکب است.

مورفولوژی غده کوکب

چون غده‌های کوکب از ریشه‌های نابجا بوجود می‌آیند، بنابراین غده‌ها به صورت دسته‌ای در بخش پایین پایه هوایی گیاه ، در خاک قرار می‌گیرند. هر کوکب دارای بخش فوقانی متورم و بخش پایینی نازک و باریک است. از لحاظ مواد ذخیره‌ای ، مواد اندوخته‌ای غده کوکب از جنس پلی ساکاریدی به نام اینولین است. این ماده در فصل تابستان در ریشه‌های فرعی کوکب متراکم شده ، سبب تورم و غده‌ای شدن آن می‌گردد. در اواخر پاییز و اوایل زمستان برگهای بخش فوقانی ساقه خشکیده ، از بین می‌روند.

ساقه در بن چسبیده به غده‌ها هستند، باقی مانده ، در بهار آینده از همین قسمتهای ساقه ، جوانه‌های نابجا آغاز به رشد کرده ، با صرف مواد اندوخته‌ای غده ، ساقه برگدار جدیدی و گیاه جدیدی را بوجود می‌آورند. وقتی ساقه‌های کوچک بخوبی رشد کردند و غده‌های مربوط به آنها ، اندوخته‌های خود را از دست داده و تو خالی پلاسیده شدند. از بین می‌روند. از این پس ریشه‌های نابجای جدیدی در بن ساقه‌های تازه ، ظاهر شده ، در طول تابستان با اندوختن اینولین متورم و غده‌ای شده ، به نوبه خود در بهار دیگر ، رویش جوانه‌های تازه و تشکیل گیاه جدید را تضمین می‌کنند.
img/daneshnameh_up/c/ce/bulb.JPG
پیاز
ریشه‌های مرکب

مانند ریشه ثعلبها که غده‌ای ساده یا پنجه‌ای شکل هستند. هر غده در این ریشه‌ها از الحاق چندین ریشه فرعی بوجود می‌آید. چنانچه از این ریشه‌ها ، برش عرضی بگیریم، چندین استوانه آوندی پراکنده در یک پارانشیم عمومی دیده می‌شود.

ریشه‌هایی که وظیفه مکانیکی دارند

مانند ریشه‌های خار مانند بعضی از نخلها و یا ریشه‌های هوایی لور (Ficus bengalensis) و ریشه زانیشلیا (Zannichellia)، از این دسته به شمار می‌روند.

ریشه‌های مکنده

گیاهانی مانند سس ، دارواش (Viscum album) و گل جالیز دارای ریشه‌های مکنده‌ای هستند که وارد تنه گیاه میزبان می‌کنند و شیره غذایی آنها را جذب می‌کنند.
 
ریزوم
ریشه‌های برگی شکل

ریشه بعضی از ثعلبهای نواحی حاره که در سطح خاک یا در هوا قرار دارند مانند برگ یا ساقه‌های جوان دارای کلروپلاست فراوان بوده و عمل تثبیت کربن را انجام می‌دهند. به این ریشه‌ها ، ریشه‌های برگی گفته می‌شود، گیاه تراپاناتانس (Trape natans) که یک گیاه آبزی است، در محل بندها ساقه دارای ریشه‌های نابجای سبز رنگ با کلروفیل فراوان است. این ریشه‌های نابجای ساقه وقتی بر اثر رشد ساقه در عمق بیشتر آب فرو می‌روند، به تدریج کلروپلاست خود را از دست داده رنگ تیره به خود می‌گیرند

منبع:daneshnameh.roshd.ir

نوشته شده در تاريخ توسط نعیم ملکی

مقدمه

دامنه وسیع علم انگل شناسی از ماکرو‌اکولوژیکی تا میکرو‌اکولوژیکی و بیوشیمیایی و بهداشت عمومی ، جغرافیا ، علوم اجتماعی و اقتصادی و علوم مرتبط با آنها را شامل می‌شود. در سالهای اخیر سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده است که شش بیماری مهم انسانی در جهان منتشر است. پنج بیماری از این شش بیماری انگلی است که عبارتند از: شیستوزومیازیس ، مالاریا ، فیلاریازیس ، تریپانوز و میازیس آفریقایی و لیشمانیازیس. بیماری ششم نیز جذام است که عامل باکتریایی دارد.

در نتیجه انگل شناسی پزشکی در بین شاخه‌های علوم پزشکی و دانشمندان علوم پزشکی اهمیت زیادی پیدا کرده است.انگل شناسی از نظر رشد و توسعه علوم بویژه کاربردهای طبی ، دامپزشکی ، کشاورزی و صنایع غذایی اهمیت زیادی دارد. بنابراین روشن است که آشنایی با زندگی انگلی و
انگلها ، نه تنها از نقطه نظر رشد و توسعه علوم ، بلکه از نظر کاربردهای عملی آن نیز بسیار مهم است.

جنبه‌های زندگی انگلی

چهره واقعی زندگی انگلی غالبا قابل لمس و درک نیست، زیرا روابط بین انگلها و میزبان آنها بسیار پیچیده است. انگل شناسی در واقع یکی از چهار جنبه مختلف از سیمبیوزیس است.

سیمبیوزیس

هر حیوان ، گیاه و یا موجود زنده اولیه‌ای آغازیان یا(پروتیستا) که بخشی یا تمام زندگی خود را به همراه موجود دیگر از جنس دیگری می‌گذارند، را یک سیمبیونت یا سیمبیوت می‌نامند. چهار شکل از سیمبیوتیک شناخته شده است. اگر چه خط تفکیک بین آنها کاملا دقیق نیست. بویژه انواع اشکال سیمبیوزیس که شناخته شده‌اند، فورزیس ، کامنسالیسم ، پارازیتیسم و موچوآلیسم می‌باشد.


 • فورزیس: هیچ نوع وابستگی از نظر متابولیکی و یا غیر از آن بین آنها وجود ندارد. نمونه این نوع زندگی انتقال باکتریها توسط اتصال به پای حشرات است. اگر چه پرواز حشره از جایی به جای دیگر به انتقال باکتری منجر می‌شود، ولی هیچ اجباری در این ارتباط از دو طرف نیست و اصولا یک نوع رابطه اتفاقی است.

 • کامنسالیسم: یک مثال در این مورد در شرایط محیطی دریایی ، رابطه بین آمفی پریون پرکولا یا کنتروکاپروس آکوله آتوس با شقایق دریایی. ماهی در بین خارهای شقایق دریایی زندگی می‌کند، در حالی که هیچ نوع آزاری از سوی میزبان نمی‌بیند. با توجه به اینکه ترشحات ماهی باعث حفاظت در مقابل نماتوسیتهای میزبان می‌شود. این لایه حفاظتی که ماهی ایجاد می‌کند، فقط پس از ورود و خو گرفتن اولیه ماهی است. پس از ورود ماهی به درون خارهای شقایق دریایی ، این عمل حفاظتی نیز انجام شده، ماهی از آسیب ماهی خوارها به خاطر وجود نماتوسیتهای میزبان محفوظ می‌ماند. علاوه بر محافظت ، ماهی از غذای میزبان نیز برخوردار می‌شود.

 • پارازیتیسم: پارازیتیسم عبارتست از نوعی زندگی اجباری دو موجود با هم که انگل کوچکتر است و از جنبه متابولیکی با میزبان رابطه دارد. این ارتباط ممکن است دائمی باشد. مثلا کرمهای پهن نواری که در روده پستانداران دیده می‌شوند. یا ممکن است موقتی باشد. مانند پشه‌ها ، ککها یا کنه‌های خونخوار. گفته می‌شود که پارازیتیسم یک رابطه اجباری است، زیرا انگل بطور معمول نمی‌تواند بدون ارتباط و تماس با میزبان خود باقی بماند.

  انگلهای خونخوار مانند کنه‌ها ، ککها و پشه‌ها از نمونه‌های اولیه خونخواری مستقیم از میزبان هستند. چون ارتباط بین انگل و میزبانش عموما شامل تماس میزبان با مواد آنتی ژنی انگل است، خواه ناخواه این مولکولها با بدنه انگل (آنتی ژنهای سوماتیک) یا ترشحات و یا مواد دفعی انگل (آنتی ژنهای متابولیک) مقایسه می‌شوند.
  آنتی بادیها معمولا توسط میزبان در واکنش به انگل تولید می‌شوند. بنابراین بر عکس فورزیس و کامنسالیسم زندگی انگلی علاوه بر وابستگی متابولیک در بخشی از انگل ، عموما شامل پاسخهای میزبان در برابر بخش دیگری از انگل می‌باشد.

 • موچوآلیسم: نمونه معروف این نوع زندگی گلسنگها هستند که ترکیبی از قارچها و آلگها هستند. در طی این ارتباط ، آلگها مقدار زیادی ترکیبات آلی تولید می‌کنند که این مواد توسط قارچها مصرف می‌شوند. در حالی که قارچها نیز آب و مواد معدنی مورد نیاز آلگها را تولید می‌کنند. آنها را از خشک شدن و خطر نور شدید محافظت می‌کنند. نمونه دیگر موچوآلیسم رابطه برخی از تاژکداران موجود در روده موریانه‌های چوبخوار است.

رابطه انگلها با میزبان

انگلها به اشکال مختلفی با میزبان خود رابطه برقرار می‌کنند که می‌توان انگل اجباری یا اختیاری ، موقتی یا دائمی ، خارجی یا داخلی ، اتفاقی یا سرگردان ، بیماری‌زا یا غیر بیماری‌زا و زئونوزرا را نام برد.

به علاوه میزبانها نیز اشکال مختلفی دارند. از جمله میزبان واسط یا نهایی ، ناقل مکانیکی یا ناقل ترانسفر ، مخزن و بالاخره هایپرپارازیتیسم را ذکر کرد و برخی از سیمبیونتها نیز رابطه استفاده متقابل تحت عنوان نظافتچی و نیازمند حفاظت با یکدیگر برقرار می‌کنند. بطور مثال در
محیطهای دریایی ، برخی از انواع ماهیها و سخت پوستان وظیفه پاک کردن بدن گونه‌های بزرگتر را به عهده می‌گیرند. این عقیده وجود دارد که منفعت حاصل از این کار دو طرفه است و انواع مختلف دارای این زندگی هستند. از جمله تمساح با مرغ مصری ، گاوهای اهلی با مرغ ماهیخوار و کرگرن با پرندگان کنه خوار.

عفونت و بیماری انگلی

انتقال انگلهای مستلزم وجود سه عامل است: یک منبع عفونت ، یک راه انتقال و وجود یک میزبان حساس. برایند ترکیب عوامل فوق ، تعیین کننده شیوع انگل در یک زمان و مکان معین است.راههایی که انگل بوسیله آنها از منبع اولیه به میزبانان حساس میرسد متفاوت است. شانس بروز عفونت در شرایط محیطی مناسب که در آن انگل بتواند خارج از مواد دفعی زندگی کند و نیز در شرایط فقدان بهداشت فردی و اجتماعی افزایش می‌یابد. انسان مبتلابه عفونت انگلی می‌تواند به اشکال زیر عمل نماید.
 • تنها به عنوان میزبان انگل
 • همراه با دیگر حیوانات به عنوان میزبان اصلی
 • به عنوان میزبان تصادفی همراه با یک یا چند حیوان به عنوان میزبانهای اصلی.
علاوه بر لزوم سازگار بودن طبیعی انگل با میزبان خود ، سهولت انتقال انگل بستگی به عادات و تجمع گروهی و نیز مقاومت میزبان دارد.

تشخیص

تظاهرات بالینی در اغلب بیماریهای انگلی آن قدر عمومی است که در بسیاری موارد بنای تشخیص بر پایه نشانه شناسی کافی نیست. اگر چه یک پزشک باتجربه ممکن است علائم و نشانه های ویژه برخی بیماری انگلی را شناسایی کند ولی در موارد غیر معمول ممکن است نشانه‌ها آنچنان گیج کننده باشند که هیچ تابلوی بالینی واضحی را نشان ندهند. همچنین بسیاری از عفونتها بویژه عفونتهای کرمی نشانه های کم و غیر مشخصی داشته و اغلب از نظر بالینی غیر قابل افتراق هستند. تشخیص نهایی و شیوه درمانی درست نیاز به شناسایی انگل در آزمایشگاه دارد.

درمان

درمان موفقیت آمیز بیمار شامل اقدامات پزشکی و روشهای جراحی ، توجه به وضعیت غذایی و دارو درمانی اختصاصی است. پزشک باید توانایی بیمار در همکاری آگاهانه ، بهسازی محیط ، همه گیر شناسی بیماری و انتخاب روشهای جلوگیری از گسترش عفونت را نیز مد نظر داشته باشد. در طی 10 تا 15 سال اخیر پیشرفتهای قابل توجهی دردرمان بیماریهای انگلی صورت گرفته است. هم اکنون داروهای موثر و نسبتا غیر سمی متعددی برای درمان اغلب بیماریهای انگلی در دسترس است.

منبع:دانشنامه رشد

نوشته شده در تاريخ توسط نعیم ملکی
ایمنی‌شناسی یا ایمونولوژی یکی از شاخه‌های زیست شناسی است که به بررسی انواع واکنش ایمنی جانداران در برابر آنتی ژن‌های بیگانه و روند ایجاد مصونیت در برابر عوامل بیماریزا می‌پردازد.

ایمونولوژی علم شناخت، بررسی و اثبات سیستم های دخیل در ایمنی بدن است. سیستم ایمنی بدن سیستمی پیچیده و در نهایت دقت می باشد که شامل اعضاء متنوع، با عملکردی متفاوت و مرتبط می باشند که در صورت کوچکترین تداخل و ناهماهنگی در انجام وظایف اعضاء آن امکان پیدایش اختلالات و ظهور عوارضی وخیم و بعضا غیر قابل برگشت وجود دارد. از جمله اعضاء اصلی و فرعی این سیستم می توان به سلولها (مانند لنفوسیتها ، مونوسیتها ، ماکروفاژها و سلولهای فرعی و تخصصی دیگر) ، بافت ها (بافتهای لنفاوی ، بافت پوششی و ...) و مولکول های محلول در خون (مانند آنتی بادی ها، کمپلمان و سایتوکاینها و ... ) اشاره کرد.

منبع: ویکی پدیا

نوشته شده در تاريخ توسط نعیم ملکی
سلام

از این به بعد شما می تونید از سایت من به نشانی  microbilogist.ir دیدن کنید.

 

نوشته شده در تاريخ توسط نعیم ملکی
نانوتكنولوژي به زبان ساده
نوشته : سيد فخرالدين افضلي

در نيم قرن گذشته شاهد حضور حدود پنج فناوري عمده بوديم، كه باعث پيشرفت هاي عظيم اقتصادي در كشورهاي سرمايه گذار و ايجاد فاصله شديد بين كشورهاي جهان شد. متأسفانه در كشور ما بدليل فقدان جرات علمي و عدم تصميم گيري بموقع ، به اين فرصتها پس از گذشت ساليان طلائي آن بها داده مي شد كه البته سودي هم براي ما به ارمغان نمي آورد، همچون فنآوري الكترونيك و كامپيوتر در دو سه دهه گذشته كه امروزه عليرغم توانائي دانشگاهي و داشتن تجهيزات آن، هيچگونه حضور تجاري در بازارهاي چند صد ميلياردي آن نداريم. فناوري نانو جديدترين اين فرصتها ست، كه كشور ما بايد براي حضور يا عدم حضور درآن خيلي سريع تصميم خود را اتخاذ كند.

علم و فناوري نانو ( نانو علم و نانو تكنولوژي) توانائي بدست گرفتن كنترل ماده در ابعاد نانومتري (ملكولي) و بهره برداري از خواص و پديده هاي اين بعد در مواد، ابزارها و سيستم هاي نوين است. اين تعريف ساده خود دربرگيرنده معاني زيادي است. به عنوان مثال فناوري نانو با طبيعت فرا رشته اي خود، در آينده در برگيرنده همه ي فناوريهاي امروزين خواهد بود و به جاي رقابت با فن آوري هاي موجود، مسير رشد آنها را در دست گرفته و آنها را به صورت « يك حرف از علم» يكپارچه خواهد كرد.

ميليونها سال است كه در طبيعت ساختارهاي بسيار پيچيده با ظرافت نانومتري ( ملكولي ) - مثل يك درخت يا يك ميكروب - ساخته مي شود. علم بشري اينك در آستانه چنگ اندازي به اين عرصه است، تا ساختارهائي بي نظير بسازد كه در طبيعت نيز يافت نمي شوند. فناوري نانو كاربردهاي را به منصه ظهور مي رساند كه بشر از انجام آن به كلي عاجز بوده است و پيامدهائي را در جامعه برجا مي گذارد كه بشر تصور آنها را هم نكرده است. به عنوان مثال:

o ساخت مواد بسيار سبك و محكم براي مصارف مرسوم يا نو

o ورشكستگي صنايع قديمي همچون فولاد با ورود تجاري مواد نو

o كاهش يافتن شديد تقاضا براي سوخت هاي فسيلي

o همه گير شدن ابر كامپيوترهاي بسيار قوي، كوچك و كم مصرف

o سلاحهاي سبك تر، كوچكتر، هوشمند تر، دوربردتر، ارزانتر و نامرئي تر براي رادار

o شناسائي فوري كليه خصوصيات ژنتيكي و اخلاقي و استعدادهاي ابتلا به بيماري

o ارسال دقيق دارو به آدرس هاي مورد نظر در بدن و افزايش طول عمر

o از بين بردن كامل عوامل خطرناك جنگ شيميائي و ميكروبي

o از بين بردن كامل ناچيز ترين آلاينده هاي شهري و صنعتي

o سطوح و لباسهاي هميشه تميز و هوشمند

o توليد انبوه مواد و ابزارهائي كه تا قبل از اين عملي و اقتصادي نبوده اند ،

o و بسياري از موارد غير قابل پيش بيني ديگر!

دكترDrexler در همايش جهاني نظام علمي در زمينه نانوتكنولوژي اظهار كرده است: "در جهان اطلاعات ، تكنولوژيهاي ديجيتالي كپي‌برداري را سريع، ارزان، كامل و عاري از هزينه‌بري يا پيچيدگي محتوايي نموده‌اند. حال اگر همين وضعيت در جهان ماده اتفاق بيافتد چه مي‌شود. هزينه توليد يك تن ‌تري بيت تراشه‌هاي RAM تقريبا" معادل با هزينه بري ناشي از توليد همان مقدار فولاد مي‌شود".

دكترSmalley رئيس هيئت تحقيقاتي دانشگاه رايس و كاشف Buckyballs مي‌گويد:

" نانوتكنولوژي روند زيانبار ناشي از انقلاب صنعتي را معكوس خواهد كرد". در مقدمه مقاله نانوتكنولوژي كه توسط آقايان Peterson و Pergamit در سال 1993 نگاشته شده چنين آمده است :

" تصور كنيد قادريد با نوشيدن دارو كه در آب ميوه مورد علاقه‌تان حل شده است سرطان را معالجه كنيد . يك ابر كامپيوتر را كه به اندازه يك سلول انسان است در نظر بگيريد. يك سفينه فضايي 4 نفره كه به دور مدار زمين مي‌گردد با هزينه‌اي در حدود يك خودروي خانوادگي تجسم كنيد" .

موارد فوق، فقط تعداد محدودي از محصولات انتظار رفته از نانوتكنولوژي هستند. انسان در معرض يك انقلاب اجتماعي تسريع شده و قدرتمند است كه ناشي از علم نانوتكنولوژي است. در آينده نزديك گروهي از دانشمندان قادر به ساخت اولين آدم آهني با مقياس نانومتري مي‌گردند كه قادر به همانندسازي است. طي چند سال با توليد پنج ميليارد تريليون نانوروبات ، تقريبا" تمامي فرايندهاي صنعتي و نيروي كار كنوني از رده خارج خواهند شد. كالاهاي مصرفي به وفور يافت‌شده ، ارزان، شيك و با دوام خواهند شد. دارو يك جهش سريع و كوانتومي را به جلو تجربه خواهد نمود. سفرهاي فضايي و همانندسازي امن و مقرون به صرفه خواهند شد. به اين دلايل و دلائلي ديگر، سبكهاي زندگي روزمره در جهان بطور زيربنايي متحول خواهد شد و الگوي رفتاري انسانها تحت‌الشعاع اين روند قرار خواهد گرفت.

سه فناوري تسخيركننده

از طرفي شايد بتوان گفت تسخيركنندگان علم و فناوري آينده در سه گروه فناوري اطلاعات، نانوفناوري و زيست فناوري خلاصه مي شوند.

قرارگيري مقادير و حجم زيادي از اطلاعات در فضائي كوچك از ابعاد هم گرائي نانوفناوري و فناوري اطلاعات مي باشد از طرفي در زيست فناوري و يا به عبارتي براي زيست شناسان قرار گيري حجم زيادي از اطلاعات در يك فضاي بسيار كوچك موضوعي بسيار آشنا مي باشد.

در كوچكترين سلول انساني همه اطلاعات مربوط به يك موجود زنده از قبيل رنگ مو، رشد استخوان و عصب ها وجود دارد. حتي در قسمت بسيار كوچكي از سلول به نام DNA كه شامل حدوداً پنجاه اتم مي باشد همه اين اطلاعات ذخيره مي گردد ( نه تنها سطح يا به عبارتي تعداد اتم ها بلكه نحوه قرار گرفتن اين زنجيره ها در ذخيره سازي اطلاعات زيستي اهميت دارد). شايد يكي از علل هم گرائي اين فناوري و فناوري اطلاعات وجود همين مسائل مشترك اين سه فناوري است.

ابزارهاي جديد براي كارهاي ظريف

اگر شما از دانشمندان علوم سطح بپرسيد كه چه پيشرفتهاي عمده دستگاهي باعث شده‌اند تا نانوتكنولوژي در خطوط مقدم تحقيقات علوم فيزيكي قرار گيرد، تقريبا" همه آنها به داستان ميكروسكوپ پروب اسكن‌كننده SPM (Scanning probe microscope SPM: در SPM يك پروب نانوسكوپي در ارتفاع ثابتي بر بالاي بستري از اتم‌ها حفظ مي‌شود. اين فاصله مي‌تواند آن‌قدر كم باشد كه الكترون‌هاي اتم‌هاي تيرك و سطح با هم تعامل داشته باشند. اين تعاملات مي‌تواند آن‌قدر قوي باشد، كه اتم‌ها از جا كنده شده و به جاي ديگري بروند.)

اشاره مي‌كنند. عليرغم تازه واردگي به عرصه تحليل دستگاهي، استفاده از ميكروسكوپي تونل‌زني اسكن‌كننده STM (Scanning tunneling microscope STM : وسيله‌اي براي تهيه تصوير از اتمهاي روي سطوح مواد، كه نقش مهمي در درك توپوگرافي و خواص الكتريكي مواد و رفتار قطعات ميكروالكترونيكي دارند. STM بر خلاف يك ميكروسكوپ نوري، براي تهيه تصوير نيروهاي الكتريكي را با يك پروب نازك‌شده به حد تيزي يك اتم آشكار مي‌كند. پروب سطح را جاروب كرده، بي‌نظمي‌هاي الكتريكي حاصل از پوسته‌هاي الكتروني يا ابرالكتروني پيرامون اتم‌ها را به كمك يك كامپيوتر به تصوير مبدل مي‌كند. به دليل يك اثر مكانيك كوانتومي موسوم به «تونل‌زني»، الكترون‌ها مي‌توانند به سادگي از تيرك به سطح و بالعكس بجهند. درجه وضوح تصاوير در حدود nm1 يا كمتر است. از STM مي‌توان براي جابجايي تك به تك اتم‌ها و تهيه نقشه‌هاي پروضوح از سطوح مادي استفاده كرد.) ، ميكروسكوپي نيروي اتمي (AFM) و ديگر تكنيكهاي مشتق‌شده از اين دو مورد اصلي در بسياري از آزمايشگاهها ، به دليل حجم زياد اطلاعاتي كه از مقياس نانومتر به دست مي دهند، متداول و حتي گريزناپذير شده است. ريچارد فينمن طي يك سخنراني در همايش جامعه فيزيك آمريكا در 1959 در مؤسسه تكنولوژي كاليفرنيا كه بعد در آنجا استاد فيزيك شد ايده‌هايي بنيادي در زمينه كوچك‌سازي نوشتجات، مدارها و ماشين‌ها ايراد كرد : " آنچه من مي‌خواهم به شما بگويم، مسئله دستكاري و كنترل اشياء در مقياس كوچك است. ترديدي وجود ندارد كه در نوك يك سوزن آنقدر جا هست كه بتوان تمام دايره‌‌المعارف بريتانيكا را جا داد." فينمن براي به تفكر واداشتن محققين و تاكيد نمودن بر عقيده‌اش مبني بر امكان فيزيكي چنين معجزه‌اي ، جايزه‌هايي 1000 دلاري براي اولين افرادي كه به اهداف مشخص شده اي در كوچك‌سازي كتابها و موتورهاي الكتريكي دست يابند تعيين كرد. فينمن تاكيد كرد : " من در حال خلق ضد جاذبه نيستم كه به فرض روزي اگر قوانين (فيزيك) آنچه ما مي‌پنداريم، نبودند عملي شود. من صحبت از چيزي مي‌كنم اگر قوانين آنچه ما مي‌پنداريم باشند، عملي خواهد بود. ما به آن دست پيدا نكرده‌ايم چون خيلي ساده هنوز درصدد انجام آن نبوده‌ايم."

وضعيت جهاني

از فناوري نانو به عنوان "رنسانس فناوري" و" روان كننده جريان سرمايه گذاري " ياد مي شود.ورود محصولات متكي بر اين فناوري جهشي بس عظيم در رفاه و كيفيت زندگي و توانائي هاي دفاعي و زيست محيطي به همراه خواهد داشت و موجب بروز جابجائي هاي بزرگ اقتصادي خواهد شد . هم اكنون بخش هاي دولتي و خصوصي كشورهاي مختلف جهان شامل ژاپن ، آمريكا، اتحاديه اروپا، چين، هند، تايوان، كره جنوبي، استراليا، اسرائيل و روسيه در رقابتي تنگاتنگ بر سر كسب پيشتازي جهاني در لااقل يك حوزه از اين فناوري به سر ميبرند . هم اكنون روي هم رفته حدود 30 كشور دنيا در زمينه فناوري نانو داراي "برنامه ملي" يا درحال تدوين آن هستند، وطي پنچ سال گذشته بودجه تحقيق و توسعه در امر فناوري نانو را به 5/3 برابر افزايش داده اند. كشورهاي ژاپن و آمريكا نيز فناوري نانو را اولين اولويت كشور خود در زمينه فناوري اعلام كرده اند .

و امّا بطور كلي و خلاصه اينكه:

o نانوتكنولوژي چست؟

o نانوتكنولوژي مطالعه ذرات در مقياس اتمي براي كنترل آنهاست. هدف اصلي اكثر تحقيقات نانوتكنولوژي شكل‌دهي تركيبات جديد يا ايجاد تغييراتي در مواد موجود است. نانوتكنولوژي در الكترونيك، زيست‌شناسي، ژنتيك، هوانوردي و حتي در مطالعات انرژي بكار برده ميشود.

o چرا " Nano"؟

o nano كلمه‌اي يوناني به معني كوچك است و براي تعيين مقدار يك ميليارديم يا 9- 10 يك كميت استفاده مي‌شود. چون يك اتم تقريباً" 10 نانومتر است، اين اصلاح براي مطالعه عمومي روي ذرات اتمي و مولكولي بكاربرده ميشود.

o تفاوت بين نانوعلم و نانوتكنولوژي چيست؟

o نانو علم صرفا" تحقيق است ولي نانوتكنولوژي كاربرد تحقيقات براي حل مسائل و ساخت مواد جديد است.

o نانوتكنولوژي از كجا آمده است؟

o براي اولين بار ريچارد فينمن برنده جايزه نوبل فيزيك پتانسيل نانوعلم را در يك سخنراني تكان‌دهنده با نام " درپايين اتاقهاي زيادي وجود دارد"، مطرح كرد . فينمن اصرار داشت، كه دانشمندان ساخت وسائلي را،كه براي كار در مقياس اتمي لازم است، شروع كنند. اين موضوع مسكوت ماند، تا اينكه اريك دركسلر (دانشجوي تحصيلات تكميليMIT) نداي فينمن را شنيد و يك قالب‌كاري براي مطالعه "وسايلي كه توانايي حركت دادن اشياء مولكولي و مكان آنها را با دقت اتمي دارند" ايجاد كرد، كه در سپتامبر 1981 در مقاله‌اي با نام " پروتئين راهي براي توليدانبوه مولكولي ايجاد ميكند" آن را ارائه داد. دركسلر آن را با كتابي بنام " موتورهاي خلقت" دنبال كرد و توسعه مفهوم نانوتكنولوژي را همانند يك كوشش علمي ادامه داد. اولين نشانه هاي ثبت‌شده از اين مفهوم نانوتكنولوژي تغيير مكان دادن اشيا مولكولي، در سال 1989 بود، موقعي كه دانشمندي در مركز تحقيقات آلمادنIBM اتمهاي منفردگزنون را روي صفحه نيكل حركت داد، تا نام IBM را روي سطح نيكل نقش كند.

o آيا نانوتكنولوژي خيالي‌تر از علم است؟

o از موقعي كه اولين مقاله در دهه گذشته منتشر شد، از نانوتكنولوژي همانند چوبدست سحرآميزي براي ساخت كودكان طراح تا ماشينهاي توليد اكسيژن براي استعمار كره مريخ، تصور مي‌شد. هيجانات از واقعيات جلوتر بود، اما پيشرفت واقعي با مسائلي پيش‌پا افتاده شروع شد.چند سال پيش محققين در دانشگاههاي كاليفرنيا، رايس وMIT موفق به ساخت نانوذراتي شدند، كه به دانشمندان كمك مي‌كردند. تعدادي از اساتيد اين دانشگاهها شركتهايي تأسيس كردند، كه وسايل موردنياز براي تحقيقات مقياس نانو را مي‌ساختند. اكنون آنها به شدت دنبال حفاظت كارهايشان از طريق ثبت اختراع هستند، تا زمينه توليد فرايندهايشان را فراهم كنند. كاربردهاي علمي نانوعلم هنوز كم است. اما مقداري از توليدات اوليه اكنون وارد بازار مي‌شوند.

o كارهاي علمي انجام‌شده بوسيله نانوتكنولوژي چيست؟

o بيشترين كار علمي روي ايجاد تغييراتي در مواد شيميايي يا نقشه‌برداري از تركيبات زيستي، مانند DNA و سلولهاي سرطاني است. بعضي ازاولين محصولات تجاري، بهبود توليدات شيميايي كنوني يا روشهاي پزشكي است.
نوشته شده در تاريخ توسط نعیم ملکی
An agar plate streaked with microorganisms

Microbiology (from Greek μῑκρος, mīkros, "small"; βίος, bios, "life"; and -λογία, -logia) is the study of microorganisms, which are unicellular or cell-cluster microscopic organisms.[1] This includes eukaryotes such as fungi and protists, and prokaryotes. Viruses, though not strictly classed as living organisms, are also studied.[2] In short; microbiology refers to the study of life and organisms that are too small to be seen with the naked eye. Microbiology typically includes the study of the immune system, or Immunology. Generally, immune systems interact with pathogenic microbes; these two disciplines often intersect which is why many colleges offer a paired degree such as "Microbiology and Immunology".

Microbiology is a broad term which includes virology, mycology, parasitology, bacteriology and other branches. A microbiologist is a specialist in microbiology.

Microbiology is researched actively, and the field is advancing continually. It is estimated only about one percent of all of the microbe species on Earth have been studied.[3] Although microbes were directly observed over three hundred years ago, the field of microbiology can be said to be in its infancy relative to older biological disciplines such as History

[ Ancient

The existence of microorganisms was hypothesized for many centuries before their actual discovery in the 17th century. Theories on microorganisms were first made by the Roman scholar Marcus Terentius Varro in a book titled On Agriculture in which he warns against locating a homestead in the vicinity of swamps:

...and because there are bred certain minute creatures which cannot be seen by the eyes, which float in the air and enter the body through the mouth and nose and there cause serious diseases.[4]

This passage seems to indicate that the ancients were aware of the possibility that diseases could be spread by yet unseen organisms.[original research?]

In The Canon of Medicine (1020), Abū Alī ibn Sīnā (Avicenna) stated that bodily secretion is contaminated by foul foreign earthly bodies before being infected.[5] He also hypothesized on the contagious nature of tuberculosis and other infectious diseases, and used quarantine as a means of limiting the spread of contagious diseases.[6]

When the Black Death bubonic plague reached al-Andalus in the 14th century, Ibn Khatima hypothesized that infectious diseases are caused by "minute bodies" which enter the human body and cause disease.[5]

In 1546 Girolamo Fracastoro proposed that epidemic diseases were caused by transferable seedlike entities that could transmit infection by direct or indirect contact or even without contact over long distances.

All these early claims about the existence of microorganisms were speculative in nature and not based on any data or science. Microorganisms were neither proven and observed, nor correctly and accurately described until the 17th century. The reason for this was that all these early inquiries lacked the most fundamental tool in order for microbiology and bacteriology to exist as a science, and that was the microscope.

[ Modern

Bacteria, and other microorganisms, were first observed by Antonie van Leeuwenhoek in 1676 using a single-lens microscope of his own design. In doing so Leeuwenhoek made one of the most important discoveries in biology and initiated the scientific fields of bacteriology and microbiology.[1] The name "bacterium" was introduced much later, by Ehrenberg in 1828, derived from the Greek βακτηριον meaning "small stick". While Van Leeuwenhoek is often cited as the first microbiologist, the first recorded microbiological observation, that of the fruiting bodies of molds, was made earlier in 1665 by Robert Hooke.[7]

The field of bacteriology (later a subdiscipline of microbiology) is generally considered to have been founded in the 19th century by Ferdinand Cohn, a botanist whose studies on algae and photosynthetic bacteria led him to describe several bacteria including Bacillus and Beggiatoa. Cohn was also the first to formulate a scheme for the taxonomic classification of bacteria.[8] Louis Pasteur and Robert Koch were contemporaries of Cohn’s and are often considered to be the founders of medical microbiology.[9] Pasteur is most famous for his series of experiments designed to disprove the then widely held theory of spontaneous generation, thereby solidifying microbiology’s identity as a biological science.[10] Pasteur also designed methods for food preservation (pasteurization) and vaccines against several diseases such as anthrax, fowl cholera and rabies.[1] Koch is best known for his contributions to the germ theory of disease, proving that specific diseases were caused by specific pathogenic microorganisms. He developed a series of criteria that have become known as the Koch's postulates. Koch was one of the first scientists to focus on the isolation of bacteria in pure culture resulting in his description of several novel bacteria including Mycobacterium tuberculosis, the causative agent of tuberculosis.[1]

While Pasteur and Koch are often considered the founders of microbiology, their work did not accurately reflect the true diversity of the microbial world because of their exclusive focus on microorganisms having direct medical relevance. It was not until the late 19th century and the work of Martinus Beijerinck and Sergei Winogradsky, the founders of general microbiology (an older term encompassing aspects of microbial physiology, diversity and ecology), that the true breadth of microbiology was revealed.[1] Beijerinck made two major contributions to microbiology: the discovery of viruses and the development of enrichment culture techniques.[11] While his work on the Tobacco Mosaic Virus established the basic principles of virology, it was his development of enrichment culturing that had the most immediate impact on microbiology by allowing for the cultivation of a wide range of microbes with wildly different physiologies. Winogradsky was the first to develop the concept of chemolithotrophy and to thereby reveal the essential role played by microorganisms in geochemical processes.[12] He was responsible for the first isolation and description of both nitrifying and nitrogen-fixing bacteria.[1]

 

The field of microbiology can be generally divided into several subdisciplines:

(Jobs with the Center For Disease Control and Prevention requires a degree in microbiology for most positions)

[ Benefits

Whilst there are undoubtedly some who fear all microbes due to the association of some microbes with various human illnesses, many microbes are also responsible for numerous beneficial processes such as industrial fermentation (e.g. the production of alcohol, vinegar and dairy products), antibiotic production and as vehicles for cloning in higher organisms such as plants. Scientists have also exploited their knowledge of microbes to produce biotechnologically important enzymes such as Taq polymerase, reporter genes for use in other genetic systems and novel molecular biology techniques such as the yeast two-hybrid system.

Bacteria can be used for the industrial production of amino acids. Corynebacterium glutamicum is one of the most important bacterial species with an annual production of more than two million tons of amino acids, mainly L-glutamate and L-lysine. [13]

A variety of biopolymers, such as polysaccharides, polyesters, and polyamides, are produced by microorganisms. Microorganisms are used for the biotechnological production of biopolymers with tailored properties suitable for high-value medical application such as tissue engineering and drug delivery. Microorganisms are used for the biosynthesis of xanthan, alginate, cellulose, cyanophycin, poly(gamma-glutamic acid), levan, hyaluronic acid, organic acids, oligosaccharides and polysaccharide, and polyhydroxyalkanoates.[14]

Microorganisms are beneficial for microbial biodegradation or bioremediation of domestic, agricultural and industrial wastes and subsurface pollution in soils, sediments and marine environments. The ability of each microorganism to degrade toxic waste depends on the nature of each contaminant. Since sites typically have multiple pollutant types, the most effective approach to microbial biodegradation is to use a mixture of bacterial species and strains, each specific to the biodegradation of one or more types of contaminants.[15]

There are also various claims concerning the contributions to human and animal health by consuming probiotics (bacteria potentially beneficial to the digestive system) and/or prebiotics (substances consumed to promote the growth of probiotic microorganisms).[16]

Recent research has suggested that microorganisms could be useful in the treatment of cancer. Various strains of non-pathogenic clostridia can infiltrate and replicate within solid tumors. Clostridial vectors can be safely administered and their potential to deliver therapeutic proteins has been demonstrated in a variety of preclinical models.[17]


 

نوشته شده در تاريخ توسط نعیم ملکی
از این به بعد شما میتونید با وارد کردن

                                                    www.microbiology87.ir 

                                                                                     از وبلاگم دیدن کنید.

نوشته شده در تاريخ توسط نعیم ملکی

برای دانلود مقالات روی آنها کلیک کنید.

 A SURVEY OF 50 CASES OF SPONDYLODISCITIS: CLINICAL, MICROBIOLOGICAL, RADIOLOGICAL FEATURES AND TREATMENT

  ANSWER TO PHOTO OUIZ: ROLE OF MICROBIOLOGY LABORATORY IN THE DIAGNOSIS OF PATIENTS WITH SUSPECTED INFECTIONS OF CNS

  EFFECT OF LOW - POWER HELIUM - NEON LASER RADIATION ON THE HEALING OF DEEP SECOND - DEGREE BURNS IN RATS

  EFFECT OF LOW-LEVEL LASER THERAPY ON THE HEALING OF SECOND-DEGREE BURNS IN RATS: A HISTOLOGICAL AND MICROBIOLOGICAL STUDY

 EFFECTIVE FACTORS ON THE RESULTS OF THE BASIC SCIENCES EXAMINATIONS AT ZAHEDAN UNIVERSITY OF MEDICAL SCIENCES

  EVALUATE OF THE CONJUNCTIVAL BACTERIAL FLORA AND ITS ANTIBIOTIC ESISTANCE PATTERN IN PATIENTS UNDERGOING CATARACT SURGERY

 EVALUATION OF IRANIAN MICROBIOLOGY LABORATORIES FOR IDENTIFICATION OF ETIOLOGIC AGENTS OF BACTERIAL MENINGITIDIS. SURVEY RESULTS OF AN EXTERNAL QUALITY ASSESSMENT SCHEME (EQAS) PROGRAMME

  FIRST INTERNAL EVALUATION OF MICROBIOLOGY, PARASITOLOGY AND IMMUNOLOGY DEPARTMENT IN SEMNAN UNIVERSITY OF MEDICAL SCIENCES

  GROWTH RESPONSE AND MODELING OF THE EFFECTS OF SELECTED FACTORS ON THE TIME-TO-DETECTION AND PROBABILITY OF GROWTH INITIATION OF SALMONELLA TYPHIMURIUM

  ISOLATION AND IDENTIFICATION OF LEGIONNAIRE’S DISEASE AGENTS FROM THE MEDICAL EQUIPMENTS AND ENVIRONMENTAL WATER SOURCES

  MICROBIAL QUALITY OF DRINKING WATER OF BANDAR ABBAS' BUSES

 MICROBIOLOGICAL EVALUATION OF DENTAL UNIT WATER AT DENTAL OFFICES AND DENTAL SCHOOL IN THE CITY OF BABOL

  MICROBIOLOGY AND ANTIMICROBIAL RESISTANCE IN CHRONIC RESISTANT RHINO SINUSITIS WITH OR WITHOUT POLYP AFTER FUNCTIONAL ENDOSCOPIC SINUS SURGERY

  MODELING OF GROWTH OF S. AUREUS AS AFFECTED BY PH, NACL CONCENTRATION, INOCULUM LEVELS, TEMPERATURE AND STORAGE TIME

 PHOTO QUIZ: ROLE OF MICROBIOLOGY LABORATORY IN THE DIAGNOSIS OF PATIENTS WITH SUSPECTED INFECTIONS OF CNS

  PREDICTION OF LISTERIA SPP. GROWTH AS AFFECTED BY VARIOUS LEVELS OF CHEMICALS, PH, TEMPERATURE AND STORAGE TIME IN A MODEL BROTH 

  ROLE OF SHIGELLA, ENTEROINVASIVE ESCHERICHIA COLI (EIEC) AND ENTAMOEBA HISTOLYTICA IN CAUSING DYSENTRY IN CHILDREN AND ANTIBIOTIC SENSITIVITY TESTING

  TOPICAL APPLICATION OF NATURAL URMIA HONEY ON EXPERIMENTAL BURN WOUNDS IN THE DOG: CLINICAL AND MICROBIOLOGICAL STUDIES

  VENTILATOR ASSOCIATED PNEUMONIA: MICROBIOLOGY AND IDENTIFICATION OF ANTIMICROBIAL RESISTANCE PATTERN BY DISK-DIFFUSION AND E.TEST METHODS

  VENTILATOR-ASSOCIATED PNEUMONIA: EVALUATION OF ETIOLOGY, MICROBIOLOGY AND RESISTANCE PATTERNS IN A TERTIARY RESPIRATORY CENTER 

نوشته شده در تاريخ توسط نعیم ملکی
 1 : اثر آنتاگونيستي باكتري هاي لاكتيك جدا شده از ماست بر عليه باكتري هاي بيماري زا

 2 : اثر روغن فرار آويشن شيرازي بر روي احتمال رشد باسيلوس سريوس در محيط آبگوشت قلب و مغز

 3 : اثر ماست غني شده با بيفيدوباکتريوم بيفيدوم يا لاکتوباسيلوس اسيدوفيلوس بر متابوليت هاي چربي و فلور ميکروبي روده در افراد سالم 

 4 : اثر نمك و منابع كربن در توليد آميلاز توسط سويه جديد باسيلوس نمك دوست نسبي Bacillus sp. Strain MA

 5 : اثرات اصلي خاک فسفات، گوگرد و باکتري تيوباسيلوس بر شاخص هاي عملکرد محصول ذرت و اثرات باقيمانده آن بر عملکرد محصول جو

 6 : اثرات لاكتوباسيلوس كازئي بعنوان پربيوتيك بر روند رشد تومور در سرطان پستان موش BALB/c

 7 : ارزشيابي صحرايي فرمولاسيونها پودر و تابل باكتيموس و گرانول سبوس ذرت باسيلوس تورين جين سيس سوش H-14 جهت كنترل لارو آنوفل ها در مناطق جنوبي ايران، شهرستانهاي بندرعباس و كازرون

 8 : ارزيابي امکان کنترل بيولوژيکي قارچ Ophiostoma novo-ulmi (عامل بيماري مرگ هلندي نارون) توسط Bacillus subtilis در شرايط آزمايشگاهي

 9 : استخراج و خالص سازي آنزيم DNA پلي مراز از باسيلوس استيروترموفيلوس جدا شده از آب گرم استخر گاوميش شهر سرعين

 10 : استخراج و خالص سازي آنزيم DNA پلي مراز باسيلوس كالدوتناكس جدا شده از آب گرم قاينارجه سبلان

 11 : استفاده از باسيلوس هاي پروبيوتيکي غني شده با ناپلي آرتميا اروميانا به منظور رشد و بقاي لاروهاي تاس ماهي ايراني (Acipenser persicus)

 12 : استفاده از بيوراكتوربستر آكنده در بررسي مصرف تركيبات گوگردي توسط تيوباسيلوس فرواكسيدانس (Thiobacillus ferrooxidans)

 13 : بازدارندگي رشد ليستريا منوسيتوژنز با باكتري هاي اسيد لاكتيك در قطعات سترون گوشت ماهي سفيد دودي (Rurtillus frisii kutum)

 14 : باسيلوس سرئوس در شير خشك نوزادان: يك مطالعه در اداره كل آزمايشگاه هاي كنترل غذا و داروي وزارت بهداشت

 15 : باکتري ها و قارچ هاي جداسازي شده از هواي جزيره قشم

 16 : بررسي آثار مهار کنندگي پروپيوتيک ها بر هليکوباکترپيلوري به روش کشت مخلوط

 17 : بررسي اثر باكتري توليد كننده باكتريوسين روي ليستريا منوسايتوژنز و باسيلوس سرئوس

 18 : بررسي اثر تشديدكنندگي برخي از مواد نگهدارنده بيولوژيكي و شيميايي در کنترل باسيلوس سرئوس مقاوم در مواد غذايي

 19 : بررسي اثر شير سويا بر زنده ماندن باکتري هاي لاکتوباسيلوس اسيدوفيلوس و ويژگي هاي فيزيکوشيميايي و ارگانولپتيکي ماست پروبايوتيک

 20 : بررسي اثر ضد ميکروبي عصاره بره موم (Propolis) بر شايعترين ميکروارگانيسم‌ هاي آسيب ‌زاي دهان (کانديدا آلبيکانس، استرپتوکوک موتانس، اکتينوباسيلوس) در شرايط آزمايشگاهي

 21 : بررسي اثر غلظت آگار، گلوكز، تعداد باكتري و شرايط مختلف جوي در رشد باكتري ها در تثبيت ژل

 22 : بررسي اثر قرص لاکتوباسيلوس اسيدوفيلوس در درمان يبوست عادتي در بالغين مراجعه کننده به درمانگاه گوارش بيمارستان قائم مشهد (مطالعه پايلوت)

 23 : بررسي اثرات بازدارندگي لاكتوباسيلوس بر عليه هليكوباكتر پيلوري در شرايط گراديان گلوكز و اكسيژن در سيستم ژلي تثبيت شده

 24 : بررسي اثرات بازدارندگي لاکتوباسيلوس کازئي – کازئي بر رشد هليکوباکترپيلوري

 25 : بررسي تاثير اسيدهاي آلي و نايسين در غلظت هاي كمتر از مهار كننده بر رشد سويه باسيلوس سرئوس جدا شده از پنير

 26 : بررسي تاثير كاربرد خاك فسفات، گوگرد و باكتري تيوباسيلوس بر عملكرد كمي و كيفي سويا و اثرات باقي مانده آن بر ذرت

 27 : بررسي تاثير مصرف گوگرد همراه با مايه تلقيح تيوباسيلوس و برادي ريزوبيوم بر تثبيت نيتروژن و شاخص ‌هاي رشد سويا

 28 : بررسي تاثير مواد پركننده در ستون هاي بيوفيلتري بر سولفيد هيدروژن هوا

 29 : بررسي تشكيل بيوفيلم باكتري باسيلوس سابتيليس بر سطوح بسته بندي فرآورده هاي دارويي

 30 : بررسي توان ماندگاري باكتريهاي تيوباسيلوس بر روي چند نوع حامل مختلف

 31 : بررسي خصوصيات پروبيوتيکي لاکتوباسيلوس هاي جداسازي شده از محصولات لبني تخميري ليقوان

 32 : بررسي فعاليت آنتاگونيستي باسيلوس هاي جدا شده از فراريشه عليه Fusarium solani عامل پوسيدگي فوزاريومي ريشه لوبيا

 33 : بررسي فعاليت لاکتوباسيل‌هاي موجود در محصولات لبني محلي استان فارس در جذب و حذف کلسترول

 34 : بررسي قابليت کنترل کنندگي برخي از جدايه هاي Pseudomonas fluorescens و Bacillus subtilis روي مرگ گياهچه پنبه در شرايط مزرعه

 35 : بررسي كارآيي گوگرد و مايه تلقيح باكتري هاي جنس تيوباسيلوس بر جذب عناصر غذايي و عملكرد ذرت در يك خاك آهكي

 36 : بررسي كاهش كلونيراسيون اشرشياكلي آنتروتوكسينوژنيك توسط لاكتوباسيلوس كازيي در مدل آزمايشگاهي (In vivo)

 37 : بررسي كاهش كلونيزاسيون اشرشياكلي انتروتوكسيژنيك توسط پروبيوتيك (لاكتوباسيلوس كازئي) در موش آزمايشگاهي

 38 : بررسي ميزان آلودگي باکتريايي اسکناس هاي رايج ايران

 39 : بيو ليچينگ كنسانتره سولفيدي مجتمع مس سرچشمه در حضور باكتري تيوباسيلوس فرواكسيدان

 40 : بيواكسيداسيون كانسنگ مقاوم طلاي معدن موته توسط سويه سازش داده شده تيوباسيلوس فرواكسيدانس

 41 : تاثير اسانس آويشن شيرازي و درجه حرارت نگهداري بر باسيلوس سرئوس 11778ATCC در سوپ جو تجارتي

 42 : تاثير استفاده توام پروبيوتيك و واكسن كوكسيديوز بر آلودگي تجربي كوكسيديايي در جوجه هاي گوشتي

 43 : تاثير باكتري پروبيوتيك لاكتوباسيلوس اسيدوفيلوس 5- La بر ويژگي هاي ميكروبيولوژيك، خواص حسي و پايداري بافتي دوغ پروبيوتيك طي نگهداري يخچالي

 44 : تاثير پروبيوتيك باسيلوس (Bacillus sp) بر رشد و درصد بازماندگي ميگوي سفيد غربي (Litopenaeus vannamei) در شوري 30 و 40 قسمت در هزار

 45 : تاثير پروبيوتيک لاکتوباسيلوس فرمنتوم بر اتصال استرپتوکوک هاي دهاني در شرايط آزمايشگاه

 46 : تاثير تركيب شير، درصد تلقيح و دماي تخمير بر رشد لاكتوباسيلوس اسيدوفيلوس La-5 در ماست پروبيوتيك

 47 : تاثير توام ميدانهاي الكترومغناطيس و آنتي بيوتيك پلي ميكسين بر رشد سودوموناس آيروژينوزا و باسيلوس سرئوس

 48 : تاثير كادميوم بر روي رشد و متابوليسم اشرشياكلي و باسيلوس سرئوس

 49 : تاثير لاکتوباسيلوس رامنوسوس GG در مهار کلونيزاسيون انتروکوکوس فکاليس مقاوم به ونکومايسين در موش

 50 : تاثير مايع رويي جدا شده از كشت لاكتوباسيلوس بولگاريكوس (مايع NECF)، در حساسيت ليستريامنوسيتوژنز در مقابل آنتي بيوتيك ها به روشIn vitro

 51 : تاثير متقابل بيفيد و باكتريوم بيفيدوم، بيفيد و باكتريوم آنگولاتوم و لاكتوباسيلوس كازئي با سالمونلا تيفي موريوم در شرايط رشد توامان

 52 : تاثير مصرف شير حاوي لاکتوباسيلوس کازيي بر افزايش وزن و الگوي ليپيدي سرم رت هاي تغذيه شده با غذاي پرچرب

 53 : تاثير کاربرد خاک فسفات، باکتري هاي تيوباسيلوس و ميکروارگانيسم هاي حل کننده فسفات بر عملکرد کمي و کيفي ذرت

 54 : تثبيت اسيدوتيوباسيلوس فرواکسيدان بر روي پکينگ منوليتي جهت اکسيداسيون يون فرو

55 : تحليل آماري و مدل سازي فاز اسپورزايي در فرآيند تخمير باکتري باسيلوس تورنژنسيس جهت تحليل تاثير اكسيژن و زمان کشت بر فعاليت حشره زدايي آن

 56 : تراريزش گياه پنبه (Gossypium hirsutum) با استفاده از ژن مصنوعي cry1Ab به منظور افزايش مقاومت به آفت Heliothis armigera

 57 : تشخيص آزمايشگاهي و جنبه هاي ايمني زيستي جنگ افزارهاي بيولوژيك

 58 : تعيين خصوصيات سويه بومي گونه باسيلوسي مولد آنزيم آلفا آميلاز مقاوم دما

 59 : تعيين كانونهاي شاربن از طريق جداسازي باسيلوس آنتراسيس از نمونه هاي خاك مناطق مختلف ايران

 60 : تلخي زدايي از بتا - کازئين هيدروليز شده و پنير معطر (EMC) توسط X- پروليل داي پپتيديل پپتيداز بدست آمده از لاکتوباسيلوس کازئي زير گونه کازئي LLG

منبع:

http://sid.ir

نوشته شده در تاريخ توسط نعیم ملکی
1 : بررسي تاثير تابش ليزر کم توان فروسرخ ديود با فرکانس کم بر التيام زخم سوختگي درجه سه پوست موشهاي صحرايي

 2 : بررسي توزيع فراواني سوشهاي شايع عامل در سينوزيت مزمن بالغين و تفکيک حساسيت و مقاومت دارويي آنها

3 : بررسي ميکروبيولوژيک و حساسيت ضد ميکروبي در موارد کشت مثبت بيماران مبتلا به تب مالت با سرولوژي مثبت

 4 : بررسي وضعيت بيماران مبتلا به عفونت جريان خون تاييد شده ميکروبيولوژي. بيمارستان لقمان حکيم، تهران، 1384

 5 : Gilbertella persicaria، گونه اي جديد از قارچ هاي Mucorales براي ايران (مقاله كوتاه)

 6 : Hydnellum peckii، گونه جديد اكتوميكوريز براي فلور قارچ هاي ايران (مقاله كوتاه)

 7 : Mycocladus corymbifer، گونه جديدي از قارچ هاي راسته Mucorales براي ايران (مقاله كوتاه)

 8 : Ramaria botrytoides، گونه جديدي از راسته Gomphales براي فلور قارچي ايران (مقاله كوتاه)

 9 : Schizonella cocconii، عضو جديدي براي قارچ هاي ايران (مقاله كوتاه)

 10 : آرايه هاي جديدي از قارچ هاي راسته Mucorales براي ايران

11 : آلودگي تعدادي از هيبريدهاي ذرت دانه اي به افلاتوكسين هاي B1 و B2 و قارچ مولد آن در مزرعه

12 : آلودگي قارچي آردهاي موجود در نانوايي هاي شهر تبريز

13 : آلودگي قارچي و باكتريايي پروتزهاي ساخته شده در لابراتوارهاي دندانسازي شهر شيراز

 14 : اپيدميولوژي درماتوفيتوز در بندرعباس در سال هاي 84-1382

15 : اتيولوژي بيماري پوسيدگي قارچي ريشه نهال هاي تاغ در نهالستان هاي استان يزد

 16 : اثر آفت كش هاي مصرفي در مزارع برنج بر روي جوانه زني اسپور و رشد شعاعي قارچ .Vuill ؛(Bals)؛ Beauveria bassiana جدا شده از كرم ساقه خوار نواري برنج (Chilo suppressalis Walk) در شرايط آزمايشگاهي

 17 : اثر آنتاگونيستي باكتري Pseudomonas Fluorescens و دو شبه گونه از قارچ Trichoderma بر عوامل ايجاد كننده پوسيدگي بذر و ريشه گياه پنبه

18 : اثر تناوب زراعي بر جمعيت قارچ هاي همزيست ريشه گندم

 19 : اثر دما در جوانه زني، رشد شعاعي ميسليوم و بيماري زايي جدايه هاي قارچ Beauveria bassiana (Balsamo) Vuillemin، (Deut., Moniliaceae) روي كرم ساقه خوار نواري برنج

20 : اثر دو نوع كود ازته بر روي رشد و توليد اسپور قارچ Trichoderma Koningii و برهم كنش آن با گونه Fusarium عامل بيماري با دزدگي سنبله گندم از استان گلستان

21 : اثر سيستم آبياري باراني و نشتي بر جمعيت آفات مكنده، بيماري قارچي خال سياه، و روند رشد ارقام سيب زميني

22 : اثر شرايط خاك روي تغييرات جمعيت و بقاي قارچ آنتاگونيست Trichoderma harzianum

23 : اثر شوري حاصل از كلريد سديم و مخلوط املاح بر غلظت پرولين و برخي شاخص هاي رشد گوجه فرنگي در همزيستي با قارچ هاي ميكوريز آربوسكولار

 24 : اثر ضد قارچي اسانسهاي .Zataria multiflora Boiss و Thymus eriocalyx (Ronniger) Jalas بر قارچ مولد آفلاتوکسين آسپرژيلوس پارازيتيکوس

 25 : اثر ضد قارچي عصاره گياه خوشاريزه بر تعدادي از درماتوفيت هاي شايع

 26 : اثر ضد قارچي عصاره هاي آبي، الكلي و فنلي دانه و برگ سورگوم بيكالر Sorghum bicolor (L.) Moench بر فوزاريوم سولاني و فوزاريوم پوآ

27 : اثر ضد قارچي عصاره هيدروالكلي گياه .Echinophora Platyloba DC بر كانديدا آلبيكانس

28 : اثر ضد قارچي هيپوكلريت سديم در كانالهاي ريشه آلوده به كانديدا آلبيكنس

29 : اثر ضد قارچي و تداخلي كمپلكس ‌هاي آزاد كننده نيتريك اكسايد و داروهاي ضد قارچي متداول بر گونه ‌هاي كانديدا و كريپتوكوكوس نئوفورمنس

30 : اثر ضد قارچي و ضد ميکروبي مخلوط ماده بهساز بافت (tissue conditioner) با اسانس اکاليپتوس

31 : اثر ضد ميكروبي و ضد قارچي كفير در محيط Invitro

منبع:http://www.sid.ir

نوشته شده در تاريخ توسط نعیم ملکی
برای دانلود مقالات روی آنها کلیک کنید

۱ : اثر سياه دانه (.Nigella sativa L) بر فاکتورهاي هماتولوژيک در خرگوشهاي تحت رژيم معمولي و پركلسترول

2 : اثر يك دوره تمرين هوازي منتخب بر شاخص هاي هماتولوژيك دانشجويان دختر

3 : اثرات استرس تراكم نگهداري بر شاخصهاي هماتولوژيك در ماهي قزل آلاي رنگين كمان

4 : اثرات دزهاي مختلف سم عقرب ادنتوبوتوس بر روي پارامترهاي هماتولوژيک در سگ

 5 : اثرات مكمل ياري با دوز پايين روغن ماهي بر الگوي هماتولوژيك سالمندان، مطالعه سالمندان كهريزك

6 : ارزيابي سنجش ميزان سرب و آنزيم دلتا- آمينولولينيك اسيد دهيدراتاز خون در كارگران نقاش ساختمان

7 : اسپلنكتومي لاپاراسكوپيك در درمان اختلالات هماتولوژيك بيمارستان امام، 83-1382

 8 : بررسي آثار هماتولوژيكي و بيوشيميايي داروي متن آمين در ماكيان گوشتي

9 : بررسي اپيدميولوژيك تظاهرات دهاني تالاسمي B در بيماران مراجعه كننده به بخش هاي هماتولوژي شهر تهران

 10 : بررسي اثر استرس حمل و نقل بر تابلوي خوني گوساله

 11 : بررسي اثر تجويز خوراکي آيورمکتين بر برخي پارامترهاي هماتولوژي و بيوشيميايي خون الاغ (اکووس آسينوس)

12 : بررسي اثر هيپوكسي ناشي از ارتفاع روي متغيرهاي قلبي _ عروقي، ظرفيت عملي و متغيرهاي خوني كوهنوردان آماتور

13 : بررسي ارتباط ميان پارازيتمي وپارامترهاي هماتولوژيك در آناپلاسموز گاو

14 : بررسي پارامترهاي هماتولوژيك خون ماهي كپور نقره اي در مسموميت با تري كلروفن

15 : بررسي پارامترهاي هماتولوژيك خون و نسبت ميلوئيد به اريتروئيد مغز استخوان گوسفند در مسموميت تحت حاد با مس

16 : بررسي پارامترهاي هماتولوژيك در موش هاي صحرايي ماده ديابتي شده با استرپتوزوسين

17 : بررسي پارامترهاي هماتولوژيك و سطح هموگلوبين A2 و F در والدين بيماران مبتلا به تالاسمي ماژور در بيرجند در سال 1381

18 : بررسي تاثير فاكتورهاي باليني، هماتولوژيك و ايمونوفنوتايپينگ بر پيش آگهي مبتلايان به لوسمي پروميلوسيتيك حاد

19 : بررسي تاثير يك فعاليت ورزشي بيشينه بر پاسخ عوامل هماتولوژيكال نوجوانان ورزشكار و غير ورزشكار

20 : بررسي تغييرات برخي عوامل هماتولوژي و بيوشيميايي سرم خون فيل ماهيان (Huso huso) پس از مجاورت طولاني مدت با سم ديازينون

21 : بررسي تغييرات هماتولوژيك در 8 بيماري عفوني شايع و در 200 بيمار بستري

22 : بررسي تغييرات هماتولوژيك و بيوشيميايي خون گوسفند در انتقال خون مكرر

23 : بررسي جنبه هاي باليني، هماتولوژيك و پاتولوژيك در بابزيوز تجربي در ايران

24 : بررسي شاخص هاي اپيدميولوژيك و ميزان درگيري بافت هاي دهاني و غدد لنفاوي گردني در مبتلايان به انواع لنفوما به بخش هماتولوژي بيمارستان شريعتي و يك كلينيك خصوصي خون در تهران طي سال 1381

 25 : بررسي شاخص هاي هماتولوژيک نوزادان در روش هاي مختلف زايمان

 26 : بررسي شيوع کم خوني فقر آهن بر اساس شاخص هاي هماتولوژيک در زنان 15 تا 45 ساله ي غير باردار زنجان

27 : بررسي عوارض جانبي و تغييرات ايجاد شده در برخي از پارامترهاي هماتولوژيك و بيوشيميايي خون به دنبال تزريق عضلاني دوزهاي بالاي تايلوزين به سگ

28 : بررسي عوارض زودرس تزريق فرآورده ‌هاي خوني در بيماران بستري در بخش هماتولوژي انكولوژي مركز آموزشي درماني شهيد قاضي طباطبايي تبريز 82-1381

29 : بررسي كشتارگاهي ميزان شيوع آلودگي به ويروس لوكوزآنزئوتيك گاو و اختلالات باليني، هماتولوژيك و فلوسايتومتريك همراه در گاوهاي هلشتاين در تهران

30 : بررسي مقايسه اي اثرات فلونيكسين مگلوبين و كتوپروفن بر روي پارامترهاي هماتولوژيك و برخي پارامترهاي بيوشيميايي سرم خون گاو

31 : بررسي نمايه توده بدن در زنان سنين باروري شهرستان مرند و ارتباط آن با شاخصهاي هماتولوژيك وضعيت آهن

32 : بررسي هماتولوژي و شكنندگي اسموتيكي گلبول هاي قرمز در موش هاي صحرايي با پركاري تيروئيد

33 : بررسي و ارتباط پارامترهاي هماتولوژيك و سندرم متابوليك در يك جمعيت ايراني - برنامه قلب سالم اصفهان

34 : بررسي وضعيت هماتولوژي، فاکتورهاي بيوشيميايي و ميزان انباشتگي سرب، فسفر، کرم و کادميوم در سرم خون پرندگان هوبره (Chlamydotis undulate) و اگرت (Egretta grazetta)

35 : پاسخ هماتولوژيك و بيوشيميايي به تمرين شديد در اسبهاي مسابقه دو خون ايراني

36 : پتانسيل استفاده باليني از رتيكولوسيتها و پارامترهاي نوين آنها در بيماريهاي هماتولوژيك اطفال

37 : تاثير چند افزودني غذايي محرک رشد بر عملکرد، ترکيب لاشه و مقادير هماتولوژي جوجه هاي گوشتي

 38 : تاثير عصاره الكلي گياه بيلهر (Dorema aucheri) بر روي شاخص هاي هماتولوژيك در موش صحرايي نر

39 : تاثير مصرف مكمل پروتئيني Whey بر كميت هاي خون بعد از فعاليت مقاومتي در ورزشكاران جوان سالم

40 : تست هاي كبدي و هماتولوژيك در كاركنان اطاق عمل

41 : تعيين سطح هموگلوبين هايF وA2 و پارامترهاي هماتولوژيك در والدين فرزندان مبتلا بتا تالاسمي ماژور وابسته به تزريق خون در استان كرمانشاه (سال 1378)

42 : تعيين مقادير مرجع پارامترهاي هماتولوژيک در نوزادان و اطفال استان كرمانشاه

43 : تعيين مقادير هماتولوژيكي گوسفندان به ظاهر سالم لري بختياري

44 : تغييرات پارامترهاي هماتولوژيك در جريان بيماري سل ريوي

45 : تغييرات شاخص هاي هماتولوژيک ناشي از انتقال خون همولوگ و اتولوگ رقيق سازي خون: کارآزمايي باليني

46 : تماس شغلي با بنزن و عوارض هماتولوژيك ناشي از آن

47 : روند تغييرات بيوشيميايي، هماتولوژي و پاتولوژيك در سندرم آسيت جوجه هاي گوشتي با تاكيد بر نقش راديكال هاي آزاد اكسيژن

48 : زخم معده در اسب عرب ايراني در ايران: ميزان وقوع، يافته هاي هماتولوژي و بيوشيميايي

۴۹: : شناسايي تاثيرات بيوشيميايي و هماتولوژيك اجزاي پروتئيني جداسازي و تخليص شده از سم عقرب گاديم (همي ‎اسكورپيوس لپتوروس) در موش سوري

50 : مطالعه اثرات بيهوشي اسانس گل ميخك هندي بر پارامترهاي هماتولوژيك، برخي آنزيمهاي خون و آسيب شناسي بافتهاي مختلف ماهي كپور معمولي

نوشته شده در تاريخ توسط نعیم ملکی

دید کلی

باکتریها مهمترین و متنوع‌ترین میکروارگانیسمها هستند و تعداد کمی در انسان جانوران و سایر موجودات بیماریزا بوده و بطور کلی بدون فعالیت آنها حیات بر روی زمین مختل می‌گردد. تنها تعداد کمی از باکتریها مانند کلامیدیاها و ریکتزیاها اجبارا انگل داخل سلولی هستند. باکتریها از جنبه‌هایی با یوکاریوتها تفاوت دارند. باکتریها ریبوزومهای 80S ، اندامکهای غشادار مانند هسته ، میتوکندری ، کروموزوم حلقوی بدون پوشش دارند. باکتریها (به غیر از میکوپلاسماها) دارای دیواره سلولی هستند.

بطور یقین موجودات زنده یوکاریوتیک از موجودات زنده باکتری مانند بوجود آمده‌اند و نظر به اینکه باکتریها ساختمان ساده‌ای داشته و می‌توان به آسانی بسیاری از آنها را در شرایط آزمایشگاه کشت داد و تحت کنترل درآورد ، میکروب شناسان مطالعه وسیعی درباره فرآیندهای حیاتی آنها انجام داده‌اند. در این مبحث باکتریهای شایع با تاکید بر انواع بیماریزا در انسان معرفی می‌گردد. 

اسپیروکتها

این باکتریها در آبهای آلوده ، فاضلابها ، خاک و مواد آلی در حال پوسیدن یافت می‌شوند. به شکل فنر پیچیده و متحرک هستند. اندازه آنها از چند میکرون تا 500 میکرون است. سه جنس از اسپیروکتها بیماریزا هستند:


 • تروپونما: شامل گونه تروپونما پالیزم است که این باکتری عامل مولد بیماری سیفلیس می‌باشد.

 • بورلیا: این باکتری عال مولد بیماری تب راجعه می‌باشد.

 • لپتوسپیرا: این باکتری از راه شکافها و زخمهای پوست وارد می‌شود و شایع‌ترین شکل بیماری ، عفونت کلیه است.

کوکوسها و باسیلهای گرم منفی هوازی

جالب‌ترین باکتریها در این گروه انواع متعلق به جنس سودوموناس است یکی از گونه‌های سودوموناس ، سودوموناس آئروجینوزا می‌باشد که این باکتری عفونتهای مجاری ادراری ، عفونتهای زخمی و سوختگیها ، آبسه و مننژیت را ایجاد می‌کند. باکتریهای این گروه قادر به ساختنآنزیمهای متعددی هستند و بدین نحو در تجزیه مواد شیمیایی نظیر حشره کشهایی که به خاک افزوده می‌شوند، کمک می‌کنند. مقاومت این گروه به آنتی بیوتیکها از نظر پزشکی حائز اهمیت است.

باسیلهای گرم منفی بی‌هوازی اختیاری
 

آنتروباکتریاسه

این خانواده شامل گروهی از باکتریهای ساکن روده انسان و سایر جانوران است. جنسهای باکتریهای روده عباتند از: اشیرشیا ، شیگلا ، کلبسیلا ، آنتروباکتر و ... . اشیرشیاکلی یکی از ساکنین اصلی روده بوده و آشناترین میکروبی که پژوهشهای فراوانی بر روی آن صورت گرفته است. سالمونلا یکی از باکتریهای بیماریزا است که یکی از گونه‌های آن مولد بیماری تب تیفوئید می‌باشد. گونه‌های شیگلا عامل اسهال خونی است. کلبسیلا عامل عفونت مجاری تنفسی ذات‌الریه است. سرشیا عامل عفونت ادراری و تنفسی است و آنتروباکتر در عفونتهای مجاری ادراری نقش بر‌عهده دارند.

ویبریوناسه

جنسهای مهم این خانواده شامل ویبریو و آئروموناس می‌باشد. گونه بیماریزا ویبریوکلرا است که عامل بیماری وبا می‌باشد. باکتریهای متعلق به آئروموناس عامل بیماری ذات‌الریه و اختلالات روده می‌باشند.

هموفیلوس

یکی از گونه‌های آن به نام هموفیلوس آنفلوآنزا عامل مننژیت در کودکان و جوانان می‌باشد.

باکتریهای گرم منفی بی‌هوازی

در این گروه دو جنس مهم از نظر پزشکی به نامهای نایسریا و موراگزلا وجود دارد. نایسریا از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و انگل غشاهای مخاطی در انسان بوده و درجه حرارت نزدیک درجه حرارت بدن انسان زندگی می‌کند، گونه‌های بیماریزا شامل باکتری مولد بیماری سوزاک و باکتری مولد مننژیت می‌باشد. باکتریهای جنس موراگزلا در التهاب بافت ملتحمه چشم دخالت دارند.

کوکوسهای گرم منفی بی‌هوازی

این باکتریها اختصاصا به صورت دوتایی ، گاهی تک‌تک ، خوشه‌ای یا زنجیری قرار می‌گیرند. و همگی بدون حرکت و بدون اسپور هستند. باکتریهای متعلق به جنس ویلونلا بخش از میکروفلور طبیعی دهان و پلاک دندانی هستند.

کوکوسهای گرم مثبت

این گروه از باکتریها از نظر پزشکی شامل دو جنس استافیلوکوکوس و استروپتوکوکوس هستند. عده‌ای از باکتریهای استافیلوکوکوس مواد سمی تولید می‌کنند که گویچه‌های قرمز خون و گویچه‌های سفید خون را نابود می‌کنند. چندین نوع عفونت استافیلوکوکی بوسیله گونه استافیلوکوکوس اورائوس ایجاد می‌شود که در ایجاد عفونتهای پوستی ، ذات‌الریه و آبسه‌های مغزی دخالت دارند. استرپتوکوکها در تب زایمان ، تب مخملک ، گلودرد ، تب روماتیسمی و پوسیدگی دندان دخالت دارند. 

باسیلها و کوکوسهای اسپوردار

دو جنس مهم اسپوردار باسیلوس و کلسترویدیوم می‌باشند. با‌سیلوس آنتراسیس عامل بیماری سیاه زخم که معمولا در گاو ، گوسفند و اسب بیماری تولید می‌کند، می‌تواند به انسان انتقال پیدا کند. باکتریهای متعلق به جنس کلستریدیوم بی‌هوازی اجباری هستند و بیماریهایی که تولید می‌کنند شامل کزاز و بوتولیسم می‌باشد.

باکتریهای میله‌ای شکل گرم مثبت بدون اسپور

مهمترین این گروه جنس لاکتو باسیلوس می‌باشد. لاکتوباسیلوسها در روده و حفره دهانی زندگی می‌کنند. در دهان این باکتریها نقشی در پوسیدگی دندان به عهده دارند. در صنعت از این باکتریها برای تولید کلم شور ، دوغ و ماست استفاده می‌شود. باکتری بیماریزای متعلق به این گروه "یستریا منوسایتوجنز" است که در تولید آبسه ، انسفالیت و آندوکاردیت ، دخالت دارد.

اکتینومیستها

از جنسهای مهم این گروه می‌توان کورینه باکتریوم ، مایکوباکتریوم ، نوکاردیا ، اکتینومیسس و استرپتومایسس را نام برد.


 • معروفترین و شناخته شده ترین گونه کورینه باکتریوم ، کورینه باکتریوم دیفتریا می‌باشد که عامل بیماری دیفتری می‌باشد.
 • دو گونه مهم مایکوباکتریوم توبرکلوزیسکه عامل سل و مایکوباکتریوم لپرا که عامل جذام می‌باشد.
 • گونه‌های متعلق به نوکاردیا در عفونتهای ریوی و عفونت مخرب دست و پا دخالت دارند.

ریکتیساها

این گروه شامل ریکتسیا و کلامیدیا می‌باشند. این دسته از باکتریها ، انگلهای درون سلولی اجباری هستند که فقط در درون سلول میزبان قادر به تولید مثل هستند و از این لحاظ به ویروسها شباهت دارند. یکی از بیماریهایی که عامل مولد آن ریکتسیا می‌باشد، تیفوس است که بوسیه شپش منتقل می‌شود ، گونه‌هایی از کلامیدیاها موجب کوری در انسان می‌شوند.

منبع:
http://daneshnameh.roshd.ir/

 

 

نوشته شده در تاريخ توسط نعیم ملکی
 برای دانلود مقالات روی آنها کلیک کنید

 (توجه : فرمت مقالات پی دی اف می باشد)

۱: اثر عصاره دانه خاکشير بر ممانعت از رشد سويه هاي استاندارد اشريشياکلي و استافيلوکوکوس اورئوس

۲ : اثر عصاره هاي سير و هل بر روي خواص مورفولوژي و فيزيولوژي استافيلوکوکوس اورئوس مقاوم به متيسيلين (MRSA) و سودوموناس آئروجينوزا

 ۳ : اثر غلظت هاي پايين تر از MIC ونکومايسين در القاي اشکال L استافيلوکوکوس اورئوس و بررسي پايداري آنها در خون (در شرايط آزمايشگاهي)

 ۸ : بررسي خاصيت ضد ميکروبي اسانس بذرهاي شويد (Anethum graveolens) و گشنيز (Coriangrum sativum) بر روي استافيلوکوکوس اورئوس، اشرشياکلي O157:H7، سالمونلا تيفي موريوم با استفاده از آزمايش حساسيت رقت در محيط مايع

 ۴ : بررسي اثر بخشي شش گونه گياه دارويي عليه باکتري استافيلوکوکوس اورئوس حساس و مقاوم به متي سيلين

 ۵ : بررسي اثر جنتامايسين بر استافيلوکوکوس اورئوس در حضور ميدان الکترومغناطيسي

 ۶ : بررسي الگوي مقاومت آنتي بيوتيکي استافيلوکوکوس اورئوس مقاوم به متي سيلين اکتسابي از بيمارستان (نامه به سردبير)

 ۷: بررسي توزيع فراواني ژن tst با ژن هاي entC, entA و entA/C در ايزوله هاي استافيلوکوکوس اورئوس جدا شده از مواد غذايي مختلف

 ۹ : بررسي شيوع استافيلوکوکوس اورئوس مقاوم به متي سيلين (MRSA) در بيمارستان اميراعلم

 ۱۰ : بررسي شيوع ژن ant(4?)-Ia در ميان ايزوله هاي باليني استافيلوکوکوس اورئوس مقاوم به متي سيلين به روش Multiplex-PCR

 ۱۱ : بررسي فراواني گونه هاي استافيلوکوک ايجاد کننده باکتريمي در بيماران بستري در چهار بيمارستان شهر اهواز

 ۱۲ : بررسي فعاليت ضد باكتريايي عصاره هاي آبي و اتانولي حنا عليه استافيلوكوكوس اورئوس و سودوموناس آئرو ژينوزا

 ۱۳ : بررسي مقاومت استافيلوکوکوس طلايي بيمارستاني به روش E-Test

 ۱۴ : تعيين الگوي مقاومت آنتي بيوتيکي سويه هاي استافيلوکوکوس آرئوس در نمونه هاي بيمارستاني

 ۱۵ : تعيين فراواني عفونت استافيلوكوكوس آرئوس مقاوم به متي سيلين در بيمارستان امام حسين طي سالهاي 87-1386

 ۱۶ : تعيين فنوتيپ هاي القايي مقاومت به کليندامايسين در استافيلوکوکوس اورئوس و استافيلوكوكوس هاي كوآگولاز منفي مقاوم به متي سيلين

 ۱۷ : تعيين ميزان شيوع و الگوي مقاومت آنتي بيوتيكي سويه هاي استافيلوكوكوس اورئوس جدا شده از مواد غذايي در شهر تهران

 ۱۸ : شناسايي استافيلوکوکوس اورئوس مقاوم به متي سيلين با روش انتشار ديسک، تعيين MIC و PCR براي ژن mecA

 ۱۹ : شناسايي ژن هاي sea، sec و seq استافيلوكوكوس اورئوس از نمونه هاي ناقلين سالم

 ۲۰ : شناسايي مقاومت القايي نسبت به کليندامايسين در استافيلوکوکوس اورئوس و استافيلوکوکوس اپيدرميديس با استفاده از تست D

 ۲۱ : شناسايي مقاومت به موپيروسين در سويه هاي استافيلوکوکوس اورئوس جدا شده از بيماران 4 بيمارستان دانشگاهي تهران با روش PCR

 ۲۲ : شيوع استافيلوكوكوس اورئوس مقاوم به متي سيلين- اكتسابي از جامعه و برخي عوامل خطر موثر بر كلونيزاسيون آن

 ۲۳ : شيوع استافيلوکوکوس اورئوس مقاوم چنددارويي در بيمارستان بقيه‌ اله (عج) تهران (1384) (گزارش كوتاه)

 ۲۴ : مطالعه حساسيت سويه هاي استافيلوکوکوس اورئوس ايزوله شده از نمونه هاي باليني در برابر وانکومايسين با استفاده از روش E.test در تبريز

 ۲۵ : مقايسه پايداري ميکروارگانيسم هاي فلور دهان در دو نوع ماده قالب گيري هيدروکلوئيد غير قابل برگشت و سيليکون تراکمي

 ۲۶ : مقايسه روش هاي Agar screen و Duplex-PCR در تعيين سويه هاي استافيلوکوکوس اورئوس مقاوم به متي سيلين جدا شده از بيني پرسنل درماني بيمارستان هاجر شهرکرد، بهار 1386

 ۲۷ : مقـايسه نتايج روش هاي PCR و اگزاسيلين آگار اسکرينينگ در تعيين مقاومت به متي سيلين در سويه هاي استافيلوکوکوس اپيدرميديس ايزوله شده از کشت خون کودکان

 ۲۸ : ميزان حاملي بيني استافيلوکوکوس ارئوس و الگوي مقاومت آنتي بيوتيکي در پرسنل کادر درماني بيمارستان هاي آموزشي شهر بندرعباس

 ۲۹ : کاربري پروتئين هاي جديد در ساخت واکسن استافيلوکوکوس اورئوس

 ۳۰ : کلونينگ و تعيين توالي ژن ساکول استافيلوکوکوس اورئوس

 

نوشته شده در تاريخ توسط نعیم ملکی

اطلاعات اولیه

علم ژنتیک یکی از شاخه‌های علوم زیستی است. بوسیله قوانین و مفاهیم موجود در این علم می‌توانیم به تشابه یا عدم تشابه دو موجود نسبت به یکدیگر پی ببریم و بدانیم که چطور و چرا چنین تشابه و یا عدم تشابه در داخل یک جامعه گیاهی و یا جامعه جانوری ، بوجود آمده است. علم ژنتیک علم انتقال اطلاعات بیولوژیکی از یک سلول به سلول دیگر ، از والد به نوزاد و بنابراین از یک نسل به نسل بعد است. ژنتیک با چگونگی این انتقالات که مبنای اختلالات و تشابهات موجود در ارگانیسم‌هاست، سروکار دارد. علم ژنتیک در مورد سرشت فیزیکی و شیمیایی این اطلاعات نیز صحبت می‌کند.

 

تاریخچه ژنتیک

علم زیست شناسی ، هرچند به صورت توصیفی از قدیمی‌ترین علومی بوده که بشر به آن توجه داشته است. اما از حدود یک قرن پیش این علم وارد مرحله جدیدی شد که بعدا آن را ژنتیک نامیده‌اند و این امر انقلابی در علم زیست شناسی بوجود آورد. در قرن هجدهم ، عده‌ای از پژوهشگران بر آن شدند که نحوه انتقال صفات ارثی را از نسلی به نسل دیگر بررسی کنند. ولی به دو دلیل مهم که یکی عدم انتخاب صفات مناسب و دیگری نداشتن اطلاعات کافی در زمینه ریاضیات بود، به نتیجه‌ای نرسیدند.

اولین کسی که توانست قوانین حاکم بر انتقال صفات ارثی را شناسایی کند، کشیشی اتریشی به نام گریگور مندل بود که در سال 1865 این قوانین را که حاصل آزمایشاتش روی گیاه نخود فرنگی بود، ارائه کرد. اما متاسفانه جامعه علمی آن دوران به دیدگاهها و کشفیات او اهمیت چندانی نداد و نتایج کارهای مندل به دست فراموشی سپرده شد. در سال 1900 میلادی کشف مجدد قوانین ارائه شده از سوی مندل ، توسط درویس ، شرماک و کورنز باعث شد که نظریات او مورد توجه و قبول قرار گرفته و مندل به عنوان پدر علم ژنتیک شناخته شود.

در سال 1953 با کشف ساختمان جایگاه ژنها از سوی جیمز واتسون و فرانسیس کریک ، رشته‌ای جدید در علم زیست شناسی بوجود آمد که زیست شناسی ملکولی نام گرفت . با حدود گذشت یک قرن از کشفیات مندل در خلال سالهای 1971 و 1973 در رشته زیست شناسی ملکولی و ژنتیک که اولی به بررسی ساختمان و مکانیسم عمل ژنها و دومی به بررسی بیماریهای ژنتیک و پیدا کردن درمانی برای آنها می‌پرداخت ، ادغام شدند و رشته‌ای به نام مهندسی ژنتیک را بوجود آوردند که طی اندک زمانی توانست رشته‌های مختلفی اعم از پزشکی ، صنعت و کشاورزی را تحت‌الشعاع خود قرار دهد.

تقسیم بندی علم ژنتیک

ژنتیک را می‌توان به سه گروه تقسیم بندی کرد.

موضوعات مورد بحث در ژنتیک پایه
 

ژنتیک مندلی

ژنتیک مندلی یا کروموزومی بخشی از ژنتیک امروزی است که از توارث ژنهای موجود در روی کروموزوم‌ها بحث می‌کند، اما برعکس در ژنتیک غیر مندلی که به ژنتیک غیر کروموزومی نیز معروف است، توارث مواد ژنتیکی موجود در کلروپلاست و میتوکندری ، مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌گیرد.

تغییرات نسبتهای مندلی

نسبتهای فنوتیپی مندلی در مونوهیبریدها (3:1) ، تحت تاثیر عوامل متعددی چون غالبیت ناقص ، هم بارزی ، ژنهای کشنده ، نافذ بودن و قدرت تظاهر یک ژن و چند آللی قرار می‌گیرد که نسبتهای مندلی را تغییر می‌دهد.

احتمالات

آشنایی با قوانین علم احتمالات ، از نظر درک چگونگی انجام پدپده‌های ژنتیکی ، پیش بینی فنوتیپی ، نتایج حاصله از یک آمیزش و برآورد انطباق نسبت فنوتیپی نسل اول و دوم ، با یکی از مکانیزمهای ژنتیکی دارای اهمیت فوق‌العاده‌ای می‌باشد.

پیوستگی ژنها

پدیده پیوستگی ژنها (Linkage) بوسیله سوتون ، در سال 1903 ، عنوان گردید. سوتون با بیان اینکه کروموزوم‌ها حامل عوامل ارثی (ژنها) هستند، روشن نمود که تعداد ژنها به مراتب بیشتر از تعداد کروموزوم‌ها بوده و بنابراین هر کروموزوم ، می‌تواند حامل ژنهای متعددی باشد.

جهش ژنی

موتاسیون ژنی را در اصل ، بدن توجه به تغییرات ماده ژنتیکی ، برای بیان تغییرات فنوتیپی در جانوران یا گیاهان نیز بکار برده‌اند و بدان مناسبت ، موجودی که فنوتیپ آن در نتیجه موتاسیون تغییر می‌کند را موتان می‌گویند.

موضوعات مورد بحث در ژنتیک مولکولی

کشف ساختمان DNA

شناخت امروزی ما در مورد مسیرهای اطلاعاتی از همگرایی یافته‌های ژنتیکی ، فیزیکی و شیمیایی در بیوشیمی امروزی حاصل شده است. این شناخت در کشف ساختمان دو رشته مارپیچی DNA ، توسط جیمز واتسون و فرانسیس کریک در سال 1953 خلاصه گردید. . 

ژنها و کروموزومها

ژنها قطعاتی از یک کروموزوم هستند که اطلاعات مورد نیاز برای یک مولکول DNA یا یک پلی پپتید را دارند. علاوه بر ژنها ، انواع مختلفی از توالیهای مختلف تنظیمی در روی کروموزومها وجود دارد که در همانند سازی ، رونویسی و ... شرکت دارند.

متابولیزم DNA

سلامت DNA بیشترین اهمیت را برای سلول دارد که آن را می‌توان از پیچیدگی و کثرت سیستمهای آنزیمی شرکت کننده در همانند سازی ، ترمیم و نوترکیبی DNA ، دریافت. همانند سازی DNA با صحت بسیار بالا و در یک دوره زمانی مشخص در طی چرخه سلولی به انجام می رسد.

متابولیزم RNA

رونویسی توسط آنزیم RNA پلیمراز وابسته به DNA کاتالیز می‌شود. رونویسی در چندین فاز ، شامل اتصال RNA پلیمراز به یک جایگاه DNA به نام پروموتور ، شروع سنتز رونویسی ، طویل سازی و خاتمه ، روی می‌دهد. سه نوع RNA ساخته می‌شود.

متابولیزم پروتئین

پروتئینها در یک کمپلکس RNA پروتئینی به نام ریبوزوم ، با یک توالی اسید آمینه‌های خاص در طی ترجمه اطلاعات کد شده در RNA پیک ، سنتز می‌گردند.

تنظیم بیان ژن

بیان ژنها توسط فرآیندهایی تنظیم می‌شود که بر روی سرعت تولید و تخریب محصولات ژنی اثر می‌گذارند. بیشتر این تنظیم در سطح شروع رونویسی و بواسطه پروتئینهای تنظیمی رخ می‌دهد که رونویسی را از پروموتورهای اختصاصی مهار یا تحریک می‌کنند.

فناوری DNA نوترکیبی

با استفاده از فناوری DNA نو ترکیبی مطالعه ساختمان و عملکرد ژن بسیار آسان شده است. جداسازی یک ژن از یک کروموزوم بزرگ نیاز دارد به، روشهایی برای برش و دوختن قطعات DNA ، وجود ناقلین کوچک که قادر به تکثیر خود بوده و ژنها در داخل آنها قرار داده می‌شوند، روشهایی برای ارائه ناقل حاوی DNA خارجی به سلولی که در آن بتواند تکثیر یافته و کلنیهایی را ایجاد کند و روشهایی برای شناسایی سلولهای حاوی DNA مورد نظر. پیشرفتهای حاصل در این فناوری ، در حال متحول نمودن بسیاری از دیدگاههای پزشکی ، کشاورزی و سایر صنایع می‌باشد. 

موضوعات مورد بحث در ژنتیک پزشکی و انسانی

 • مطالعه کروموزوم‌ها یا ژنتیک سلولی (Cytogenetics).

 • بررسی ساختمان و عملکرد هر ژن یا ژنتیک بیوشیمیایی و مولکولی.

 • مطالعه ژنوم، سازمان‌یابی و اعمال آن یا ژنومیک (genomics).

 • بررسی تنوع ژنتیکی در جمعیتهای انسانی و عوامل تعیین کننده فراوانی آللها یا ژنتیک جمعیت.

 • بررسی کنترل ژنتیکی تکامل یا ژنتیک تکامل.

 • استفاده از ژنتیک برای تشخیص و مراقبت از بیمار یا ژنتیک بالینی.

 • مشاوره ژنتیکی که اطلاعاتی پیرامون خطر ابتلا به بیماری را ارائه می‌دهد و در عین حال ، حمایت روانی و آموزشی فراهم می‌کند، به حرفه بهداشتی جدیدی تکامل پیدا کرده است که در آن تمام کادر مشاغل پزشکی ، خود را وقف مراقبت از بیماران و خانواده‌های آنها می‌کنند.

 • علاوه بر تماس مستقیم با بیمار ، ژنتیک پزشکی ، از طریق فراهم سازی تشخیص آزمایشگاهی ، افراد و از طریق برنامه‌های غربالگری (Screening) طراحی شده برای شناسایی اشخاص در معرض خطر ابتلا یا انتقال یک اختلال ژنتیکی ، جمعیت را مراقبت می‌کند.

ارتباط ژنتیک با سایر علوم

ژنتیک علمی است جدید و تقریبا از اوایل سالهای 1900 میلادی با ظهور علوم سیتولوژی و سیتوژنتیک جنبه علمی‌تر به خود گرفته است. علم سیتولوژی با ژنتیک قرابت نزدیکی دارد و به کمک این علم می‌توان مورفولوژی ، فیزیولوژی و وظایف ضمائم مختلف یک یاخته را مورد بررسی قرار داد. سیتوژنتیک نیز بخشی از علوم زیستی است که روی کروموزوم ، ضمائم یاخته و ارتباط آن با پدیده‌های ژنتیکی بحث می‌کند و در واقع علم دورگه‌ای از سیتولوژی و ژنتیک به شمار می‌رود.
نوشته شده در تاريخ توسط نعیم ملکی
محيط کشت و انواع آن:

براي هر يک از ميکروارگانيسم ها بايد مخلوطي متعادل از غذاهاي مورد نياز ، به غلظتي تهيه گردد که رشد موجود در آن بخوبي صورت گيرد.چنين مخلوطي را محيط کشت گويند.
1 – محيط هاي کشت ساده
2 – محيط هاي کشت پيچيده
3 – محيط هاي تشخيصي يا متمايز کننده
 

محيط کشت ساده:

اين محيط به نحوي گزينش مي شوند که بتوانند مواد مغذي لازم براي رشد و نمو تمام ميکروارگانيسمهاي آلوده کننده را فراهم سازند. مهمترين نمونه هاي اين نوع محيط کشت Nutnient agar جامد و Nutrient broth مايع است که بيشتر براي شمارش تعداد ميکروارگانيسمهاي آلوده کننده مواد غذايي بکار مي روند.

محيط کشت پيچيده :

حاوي موادي هستند که براي رشد ميکروبها ضروري است. ولي تمام محتويات اين محيط ها، همينطور مقدار آنها مشخص نيست. خيلي از محتويات محيط هاي کشت پيچيده عبارتند از :
نتيجه هضم و تجزيه بافتهاي گياهي، گوشتها، کازئين و سلول مخمرها.

محيط هاي تشخيصي يا متمايز کننده:

با مواد شيميايي نسبتاً خالص و با غلظت کاملاً مشخص به ميزاني که براي رشد ميکروبها ضروري است تهيه مي کنند. اين محيط ها بر حسب نيازهاي غذايي ميکروارگانيسمهاي مختلف با يکديگر اختلاف دارند.

PH :

PH يک محاسبه لگاريتمي مي باشد که با فرمول PH=log1/(H+)= -bg مشخص مي شود. بنابراين 7= PH نمايشگر تراکم يونهاي هيدروژن (H+) به مقدار مي باشد.

معمولترين محيط کشت ميکروارگانيسمها:

معمولترين محيط کشت ميکروارگانيسمها محيط غذايي است که حاوي عصاره گوشت و پيتون مي باشد. براي تهيه عصاره گوشت، گوشت بدون چربي گاو را در آب بجوشانيد و بعد با تبخير آن را به صورت چسب درآوريد. مواد تشکيل دهنده عصاره گوشت از محصولات مختلفي تشکيل يافته که در اثر تجزيه پروتئينها حاصل مي شود.

آگار:

هنگاميکه بخواهيم باکتريها را روي يک محيط کشت جامد رشد دهيم معمولاً از يک واسطه جامد کننده به نام آگار در محيط کشت استفاده مي شود. آگار يک پلي ساکاريد پيچيده است که از يک جلبک دريايي گرفته شده است و به عنوان يک قوام دهنده ژله ، بستني و ... مدتهاي طولاني مورد استفاده بوده است، با خواص مهمي که دارد براي ميکروبيولوژي باارزش است. تعداد کمي از باکتريها مي توانند آگار را تجزيه و فاسد کنند بنابراين آگار جامد باقي مي ماند.  

 طرز تهيه و آماده سازي محيط هاي کشت پودري موجود در بازار :

در مواردي که محيط کشت مورد نظر به صورت پودر است به اندازه مناسب از آن وزن نموده، در داخل ارلن بريزيد و بعد از افزودن آب مقطر به اندازه تعيين شده و حل کردن محيط کشت و قرار دادن در پيچ و يا در پوش پنبه اي و بستن دهانه آن با کاغذ آلومينيومي، ارلن را داخل ارتوکلاو قرار دهيد و در حرات 121 درجه سلسيوس و فشار 15 پوند بر اينچ آن را براي مدت 15 دقيقه استريل نمائيد. در مرحله بعدي پتري ويش و ظرف کشتهاي استريل شده 15 پوند بر اينچ آن را براي مدت 15 دقيقه استريل نمائيد. در مرحله بعدي پتري ويش و ظرف کشتهاي استريل شده را که مورد نياز هستند از آون خارج نموده، داخل لوله فلزي پوششي يا کاغذ آلومينيومي باقي بگذاريد تا سرد شوند. ميز کار را با پارچه تميز نموده، با پنبه الکلي آلودگي سطح آن را پاک نمائيد. بعد از چيدن پتري ويشها بر روي فيبر و نوشتن نام محيط کشت بر روي درب آنها با بلند کردن دربشان در هر کدام به اندازه اي که تمام سطح پتري ويش را بپوشاند از محلول محيط کشت ريخته، سپس درب آنها را براي مدتي به حالت زاويه دار روي لبه آنها قرار دهيد. بعد از افزودن مواد محيط کشت به تمام پتري ويشها، درب آنها را به حالت اول بازگردانيد تا از ورود ميکروبها به داخل پتري ديشها جلوگيري شود. پس از سرد شدن و بسته شدن محلول محيط کشت، آنها را داخل يخچال قرار دهيد تا بعداً مورد استفاده قرار گيرند.

نوشته شده در تاريخ توسط نعیم ملکی
۱- روشهاي کشت ميکروارگانيسمها :

1 – کشت ميکروارگانيسمهاي هوازي
2 – کشت بي هوازي باکتريها
3 – کشت بي هوازي باکتريها با استفاده از ديسکاتور
4 – روش شمارش مستقيم

 2 – روش کشت پورپليت را براي شمارش ميکروارگانيسمها :

در روش پورپليت با توجه به رقتهاي مختلف تهيه شده از نمونه غذايي براي هر رقت 2 تا 4 ظرف پتري اختصاص داده مي شود و يک ظرف نيز به عنوان کنترل براي اطمينان از سترون بودن روف پتري و محيط کشت در نظر گرفته مي شود. روي ظروف پتري را با شماره نمونه، رقت و تاريخ آزمايش مشخص کرده، در هر دو يا چهار ظرف پتري از رقت مربوط ، يک ميلي ليتر قرار مي دهند به اين ترتيب با استفاده از يک پيپت، کليه رقتها به ظروف پتري منتقل مي شوند، محيط کشت مناسب قبلاً ذوب و در حمام مادي 45 درجه سانتيگراد نگهداري مي شود پس از ريختن رقتهاي مختلف ماده غذايي به داخل ظروف پتري به هر ظرف حدود 15 ميلي ليتر از محيط کشت مذاب که حرارت آن بيشتر از 45 درجه نباشد اضافه مي شود . پس از آن بلافاصله در ظرف را بسته، آن را 15 بار از عقب به جلو، 5 بار در جهت عقربه هاي ساعت، 5 بار از چپ به راست و 5 بار خلاف عقربه هاي ساعت به آرامي حرکت مي دهند تا نمونه و محيط کشت بخوبي مخلوط شوند.
کمي صبر کنيد تا محيط کاملاً ببندد و بعد، از ميحط مذاب که همچنان در حمام بن ماري نگهداري شده مقدار کمي روي هر ظرف پتري مي ريزند به طوري که لايه نازکي از محيط سطح ظرف پتري را بپوشاند. در نتيجه اين عمل از آلوده شدن سطحي جلوگيري مي شود و همچنين تا اندازه اي شرايط بي هوازي براي نشان دادن حالات تخميري برخي از باکتريها ايجاد مي گردد. پس از بسته شدن لايه دوم ظروف پتري را به طور واژگون در گرمخانه با توجه به حرارت مناسب رشد باکتري مربوط قرار مي دهند. کشتها را مدت 24 ساعت در گرمخانه نگهداري مي کنند و پس از اين مدت به کمک دستگاه پرگنه شمار، پرگنه هاي ظاهر شده در ظروف پتري را که بين 300 – 30 پرگنه دارند مي شمارند. مجدداً 24 ساعت ديگر ظروف را در گرمخانه قرار داده، پس از اين مدت يک بار ديگر نيز تعداد پرگنه ها را مي شمارند. ميانگين تعداد پرگنه هاي شمارش شده در دو يا چهارظرف پتري با در نظر گرفتن رقت آن تعداد ميکروارگانيسمهاي موجود در ماده غذايي را تعيين مي کند.

3- روش کشت سطحي را براي شمارش ميکروارگانيسمها :

 در اين روش بايد ظروف پتري حاوي محيط کشت قبلاً تهيه شده باشند و سطح محيط با قراردادن آنها در گرمخاه 55 -50 درجه سلسيوس به مدت نيم تا دو ساعت خشم شود. در اين مدت بايد در ظرف پتري باز و سطح محيط رو به پائين باشد. سپس با توجه به رقتهاي تهيه شده، براي هر رقت 2 تا 4 ظرف پتري انتخاب نمود و يک ظرف به عنوان کنترل منفي در نظر گرفت . روي هر ظرف پتري را با شماره نمونه رقت و تاريخ کشت مشخص مي کنند و پس از تهيه رقتها، از رقيق ترين آنها به کمک پيپت 1/0 ميلي ليتري برداشت کرده، در سطح محيط مي ريزند و بعد همان پيپت را رقت بعدي که 10 برابر بيشتر است سه بار شسته و 1/0 از آن را برداشته در ظرف پتري مربوط مي ريزند. به همين ترتيب ادامه داده مي شود تا آخرين رقت، سپس براي هر رقت از يک پخش کننده شيشه اي سترون استفاده کرده، نمونه را بخوبي در سطح ظرف پتري مي گسترانند. نحوه حرکت ميله شيشه اي يا آنس پلاتين روي سطح محيط کشت بايد به گونه اي باشد که از زخمي کردن سطح محيط کشت جلوگيري کند. انجام اي کار با استفاده از ميله شيشه اي سترون آسانتر مي باشد.سپس ظروف پتري را مانند روش قبل با توجه به انتخاب درجه حرارت و زمان گرمخانه گذاري، مدت 24 ساعت در گرمخانه 1 35 درجه سلسيوس قرار داده، پس از 24 ساعت ظروفي را که بين 300- 30 پرگنه دارند مي شمارند. مجدداً ظروف را براي 24 ساعت ديگر گرمخانه گذاري کرده، پس از آن پرگنه ها را شمارش مي کنند و ميانگين شمارش را بدست مي آورند

4 – روش شمارش باکتريها با کاغذ صافي چه مزايايي دارد و بيشتر در چه مواردي به کار مي رود:

 کاغذهاي صافي مخصوص ميکروب شناسي در صنعت ساخته شده است که به دليل داشتن منافذ بسيار ريز، ميکروبها را در خود نگه مي دارند. از اين کاغذ صافيها براي ستون کردن مايعات و محلولهاي مختلف حساس به حرارت استفاده مي شود. بعضي از کارخانه هاي سازنده وسايل آزمايشگاهي از اين نوع کاغذها با قيفهاي مخصوص که در برابر حرارت مقاوم اند و قابل سترون شدن مي باشند براي شمارش و جستجوي باکتريها در آب و فرآورده هاي دارويي ساخته اند و حتي بعضي از سازندگان ظروف پتري مخصوص که قطر آنها متناسب با کاغذهاي صافي است و محيط هاي کشت آماده در آمپولهاي کوچک براي يکبار کشت و حتي گرمخانه هاي کوچک که با برق اتومبيل و يا با باتري کار مي کنند براي عمليات صحرايي تهيه و عرضه کرده اند. از اين صافيها براي جستجو و شمارش ميکروبها در آب آشاميدني و ديگر آشاميدنيهايي که تعداد باکتريهاي آنها کم است و لازم مي باشد که حجم زيادي از نمونه براي شمارش و جستجوي باکتري بکار رود استفاده مي شود.
از اين روش در بهداشت محيط و کنترل آب و فاضلاب و بررسيهاي همه گيري شناسي بسيار ارزشمند است.

5 – روش شمارش مستقيم :

 در روش شمارش مستقيم مي توان از لامهاي مخصوص نئوبار و يا لام توما که معمولاً براي شمارش گلبولهاي خون بکار مي رود استفاده نمود. بدين ترتيب که نمونه مورد آزمايش به نسبتهاي معين با آب مقطر و يا سرم فيزيولوژي و يا هر رقيق کننده مناسب ديگر، رقيق مي شود. بعد از رقت تهيه شده روي لام توما ريخته، يک لامل سنگين روي آ ن قرار مي دهند. چند دقيقه صبر کرده، سپس در زير ميکروسکوپ با عدسي 40 ميکروارگانيسمها را در حجم معيني شمارش مي کنند و با توجه به رقت نمونه – تعداد ميکروارگانيسمها در هر گرم و يا سانتيمتر مکعب بدست مي آيد.

 

 

نوشته شده در تاريخ توسط نعیم ملکی